OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/b86fb9f7e51294605ac12a2f806ae7483.jpg

Gönül Elçileri Yunanistan’a Seyahat Etti

Bab-ı Alem Uluslararası Öğrenci Derneği yıllardır sürdürdüğü ve öğrencilerin ilgi ile takip ettiği ülke tanıtım günleri programında bu hafta Yunanistan’ı tanıttı.

 

Bab-ı Alem Uluslararası Öğrenci Derneği merkezinde gerçekleşen programda, Batı Trakya'dan Doktora öğrencisi Tarihçi Harun Halil Yunanistan ve Batı Trakya hakkında önemli bilgiler verdi.

 

Batı Trakya'nın coğrafi olarak Yunanistan’ın kuzey doğusunda yer aldığını ve idari olarak Doğu Makedonya ve Trakya Eyaletinde bulunduğunu ifade eden Halil, ayrıca Batı Trakya’da 150.000 civarında Müslüman Türk’ün yaşadığını, dolayısıyla Yunanistan'da Türkçenin en yoğun konuşulduğu bölgenin de Batı Trakya bölgesi olduğunu belirtti.

 

Bölgenin tarihi ve kültürel eserleri hakkında da bilgiler veren Tarihçi Halil, Gümülcine, İskeçe, Dedeağaç, Ferecik, Sofulu ve Dimetoka'daki Doğu Roma İmparatorluğu ve Osmanlı Devleti dönemine ait tarihi ve kültürel eserleri tanıttı.

 

Program sonunda katılımcılara Yunanistan'ın Kavala bölgesine ait “Kavala Kurabiyesi" ile Yunanistan genelinde meşhur olan ve soğuk olarak içilen Frappe (Soğuk Nescafe) ikram edildi.

event-news-white

News from our associations