OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/2e5c9edeeb.jpg

Giresun UÖD Müslümanlara haram ayları hatırlatmak için örnek bir çalışma yaptı.

Dünya'daki savaşın neredeyse tamamının İslam coğrafyasında geçtiğini vurgulayan dernek yetkilileri, bu sürecin son bulması için bir çağrıya ihtiyaç olduğunu belirtti.            

Giresun Uluslararası Öğrenci Derneği mensupları 'Herkes Sussun Ezan Konuşsun' sloganı ile Atatürk Meydanında basın açıklaması yaptı.          
Dernekten yapılan açıklamada, "'Herkes Sussun, Ezan Konuşsun' ana sloganı ile özelde Türkiye, genelde tüm dünya Müslümanlarına Recep ayının haram aylardan olduğunu hatırlatmayı hedefliyoruz. Savaşın ve tüm kötülüklerin men edildiği, yapılması halinde çok daha fazla günaha duçar olunduğu bir ayda Müslümanlar arasında sükûnetin sağlanması ve barış kapılarının aralanması için ilk adımı atmak istiyoruz." denildi.       
Açıklamada şunlara yer verildi, "Üzülerek ifade etmemiz gerekir ki bugün Dünyada kan, gözyaşı ve savaşın yaşandığı bölgelerin tamamına yakım İslam Coğrafyası sınırlarıdır. 
Çocuk, kadın ve yaşlılar başta olmak üzere on binlerce insanın öldüğü ve yüzbinlerce insanın sakat kaldığı ve yaralandığı bir süreci daha fazla sürdürmemizin mümkün olmadığını düşünerek İslam coğrafyası ve tüm dünyaya bir çağrıda bulunmak istiyoruz.   

Dünya Barışı için Nebevi bir çözüm olarak "Haram Ayları" yeniden Müslümanların ve tüm dünyanın gündemine taşımak zorundayız. Hayatın içinde olan ve sorunları vahye göre çözen Hz. Peygamber s.a.v. barış ve huzur ortamı için çok çalışmıştır. Müslümanlar arasında ki kavgayı, çatışmayı ve savaşı her halükarda men etmiştir. İslam barış ortamını sever ve barış ortamında daha iyi genişler. Günümüzde dünya genelinde savaş ve çatışma ortamlarında öldürülen 10 Müslüman'dan 9'u bir başka Müslüman vesile edilerek öldürülüyor. Bir Müslüman'ın acısı diğer Müslüman için nasıl sevinç olabilir ki.          
Bugün 1 Recep 1437, haram aylardan biri bu ayda kötülüklerden kaçınılması emri vardır ve Müslümanların bu aya özen ve saygı göstermesi imanının gereğidir. Bu ayda savaşmak yasaktır "Sana haram ayı onda savaşmayı soruyorlar. De ki o ayda savaşmak büyük günahtır." Bakara Suresi 217

KALICI SULH SAĞLANMALI

Müslümanlar arasında sulhu sağlamak, kalıcı bir barışa vesile olabilir. Kötü alışkanlıklar terk edilip, ibadet alışkanlığı ön plana çıkarılabilir. Kötülüklerden kaçınılması Rabbimizin af ve rahmetinin çoğalmasına vesile olabilir.           

Bu kapsamda "Haram Aylar" uygulaması, İslam toplumlarına teklif edilebilir ve bunun uygulanması halinde kardeşliğin temellerini yeniden oluşturabilmek için Müslümanlara bir fırsat ve teneffüs imkânı verilmiş olur.     
Müslümanlar arasındaki savaş kışkırtıcılarına karşı barışı öncelemek temiz insan fıtratının bir gereğidir. Çünkü temiz insan fıtratı zulüm, haksızlığın ve savaşın olmadığı bir yaşamı sürdürmek ister. En zor şartlarda bile Peygamber s.a.v. içinde bulunduğu Hilfu'l Fudul teşkilatı olumlu bir şeyler yapabilmiştir. Haram aylar Müslümanlar arasında barış ve adaleti tesis etmede önemli bir kapıdır.   
Recep ayı başlangıcında "Herkes Sussun, Ezan Konuşsun" ana sloganı ile özelde Türkiye genelde tüm Dünya Müslümanlarına Recep ayının haram aylardan olduğu vurgusunun yapılmasını hedeflemekteyiz. Savaşmanın ve tüm kötülüklerin men edildiği, yapılması halinde çok daha fazla günaha düçar olunduğu bir ayda Müslümanlar arasında sükûnetin sağlanması ve barış kapılarının aralanmasını, sulh içerisinde salih amellerin ihyası huzur ve güvenin sağlanması için Peygamber s.a.v. buyurduğu gibi meleklerin Allah'ı hamd ve teşbih etmek için toplandığı bu ayda Darü's Selam yurduna yürüyüşümüzün ilk adımım atabiliriz.
 

Bizler ülkemize dünyanın farklı ülkelerinden eğitim amacıyla gelen 100 binden fazla Misafir Öğrenciyle bir arada bulunmak ve onlara destek olmak için çalışma yürüten UDEF-Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonuna üye dernekler olarak onlarca farklı ülkeden misafir öğrenci ile onlarca farklı ülkeyi temsilen diyoruz ki; Gelin hep birlikte çağrıya kulak verelim, ezanın daveti ile barış zor değil, yeniden kardeş olmak ise bize uzak değil. 
Biz kardeşiz, biz geleceğiz"
 

event-news-white

News from our associations