OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/236213db0b.png

Türkiye`de eğitim hayatına devam eden Gine-Bissaulu misafir öğrenciler İzmir`de toplantı düzenlediler. 10 şubat Cumartesi M

 
Türkiye`de eğitim hayatına devam eden Gine-Bissaulu misafir öğrenciler İzmir`de toplantı  düzenlediler. 10 şubat Cumartesi Mevlana bilim ve Toplum Merkezi”nde  gerçekleştirilen toplantıda Türkiye`nin farklı şehirlerinde eğitim gören Gine-Bissaulu misafir  öğrenciler bir araya geldiler. 
 
Toplantıya İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği”ni  temsilen tanıtım birimi sorumlusu Kamal Salimov, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı uzmanlarından Semra Neşe Asan , Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı İzmir Koordinatörü  Selvet Çetin, Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu İzmir Bölge Müdürü Hüseyin Güneş, İslam İşbirliği Teşkilatı temsilcisi Saico Umaro Embalo, Türkiye`deki  Gine-Bissaulu Öğrenciler Derneği Başkanı Soraia Marira Correia Gomes de katıldı.
 
“İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği” temsilcisi Kamal Salimov “Değerli arkadaşlar sizi derneğimizin temsilcisi olarak selamlıyor ve bugün ki etkinliğinizden dolayı kutluyorum. İster derneğimiz olsun, isterse de derneğimizin bağlı olduğu Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) her zaman misafir öğrencilere yardım etmeyi kendisine bir görev edinmiştir. Sizlerin eğitim hayatınızı başarılı bir şekilde devam ettirebilmeniz için bizler her zaman sizinle birlikte olacağız” dedi
 
Toplantıda konuşma yapan  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı temsilcisi Semra Neşem “ Başkanlığımız tarafından 50`ye yakın Gine-Bissaulu öğrenci Türkiye`ye getirildi. Sizleri yalnız Türkiye`de eğitim alan öğrenciler olarak görmüyoruz. Sizler aynı zamanda Türkiye`nin gönül elçilerisiniz. Türkiye`ye gelerek başarılı bir şekilde eğitiminizi tamamladıkdan sonra kendi ülkelerinizde iyi konumlara geleceğinize eminim. Burada öğrendiğiniz Türk kültürünü, Türk dilini kendi ülkenizde  yaygınlaştıracağınızı biliyoruz. Umarım kendi ülkenize döndükten sonra Türkiye - Gine-Bissau arasında ilişkilerin daha da gelişmesi için elinizden geleni yapacaksınız” dedi.
 
Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu İzmir Bölge Müdürü Hüseyin Güneş  konuşmasında “İlk önce sizleri böyle bir organizasyondan dolayı tebrik ediyorum. Bu kadar öğrenciyi bir araya getirmeyi başarmanız gururvericidir. Bizler Türkiye Cumhuriyeti olarak her zaman misafir öğrencilere kucak açmışızdır. Sizler ve bizler daha iyi bir dünya için, daha iyi yaşanabilir bir dünya için elimizden geleni  yapmalıyız, nitekim yapıyoruz da. Sayın Cumhurbaşkanız Recep Tayyib Erdoğanın da dediyi gibi dünya 5`ten büyüktür. Bizler kendi coğrafyalarımızın kaderini her hangi 3-5 ülkenin kararına bırakmamalıyız. Bunun için daha iyi eğitim almalı, gelecek nesillere örnek olmalıyız. Sizleri bir daha tebrik ediyor, gelecek işlerinizde başarılar diliyorum”dedi.
 
Toplantı sonrası Türkiye`deki  Gine-Bissaulu Öğrenciler Derneği Başkanı Soraia Marira Correia Gomes katılımcılara teşekkür etti. Gine-Bissaulu öğrencilerin İzmir toplantısının İzmir gezisiyle devam edeceğini söyledi.
event-news-white

News from our associations