OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/9859a6d90dbd47e7aa4bcf221ace91f5.jpg

"Geleceği Birlikte İnşa Edecekler"

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından hazırlanan ve İçişleri Bakanlığınca desteklenen “Geleceği Birlikte İnşa Edelim” projesinin açılışı programı gerçekleştirildi.


Kocaeli’nde eğitim gören ve geleceği inşa edecek olan gerek ulusal, gerekse uluslararası öğrencileri bir araya getirerek kaynaşmalarını amaçlayan projenin tanıtım programına İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Ali Bilgi, Göç İdaresi İl Müdürü Mehmet Erkoç, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, Kocaeli Müftü Yrd. Osman Danışman, UDEF Proje Koordinatörü M.Halid Durmuş, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyeleri Doç. Dr. Mehmet Çiçek, Dr. Öğr. Üyesi Ali Cançelik, Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Şahan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Kasım Kocaman, KİHMED Başkanı Sabahattin Yamak, İHH Kocaeli Şube Başkanı İsmail Yeşildal, Ensarunnur Derneği Başkanı M.Hatip Erkınay, Gençlik Derneği Başkanı Hanzale Yayla, Deniz Feneri Derneği Kocaeli Şube Başkanı Muhammet Çiftçi, İDEBİR Başkan Yrd. Mahir Akyürek, KOU İlahiyat Fakültesi Sekreteri İlhan Coşkun, KOU Fen Bilimleri Enstitüsü Sekreteri Durmuş İmat, Kocaeli Müftülüğü Din Hizmetleri Şube Müdürü İbrahim Akça, İzmit Müftülüğü Şube Müdürü Cengiz Akça, Evliya Çelibi Kız İHL Müdür Yrd. Nazif Çakır, Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği Kurucu Başkanı Mehmet Baydemir, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Öğrenci Birimi Sorumlusu Cüneyt Arı, çok sayıda basın mensubu ve misafir öğrenci katıldı.


Ugandalı misafir öğrenci Hassan Ali Bulafu’nun sunuculuğunu yaptığı program İstiklal Marşının okunması ile başladı ve Yemenli misafir öğrenci Aiman Almakhadri’nin okuduğu Kur’ân-ı Kerim ile devam etti.


Güvenecekleri Bir Dal Olmak İstedik


Programın açılış konuşmasını yapan Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği Fatih Karaçoban, “Biz bu yola girdiğimizde önce bir acemilik çektik ancak, öğrenci arkadaşlarımızı görünce Allah’ın bu işi bizlere nasip ettiğini anladık. Kentimizin yerel yöneticilerinin bizlere vermiş oldukları destek ile birlikte çalışma azmimiz artı ve bu projeye adım attık. Geleceğimizi inşa edecek olan gençlerimiz için çalışmaya devam edeceğiz. Uluslararası öğrencilerimizle birlikte bizler büyük bir aileyiz. Onların güvenecekleri bir dal olmak istedik. Uluslararası öğrencilerimiz buradan ülkelerine gittiklerinde ülkemizi güzel bir şekilde tanıtacaklarına inanıyoruz” dedi.


Tüm Sorunları İle İlgileniyoruz


Karaçoban’ın ardından konuşan UDEF Projeler Koordinatörü Muhammed Halid Durmuş, “Uluslararası öğrencilerimizin tüm sorunları ile ilgileniyoruz. Bizler de projeler koordinatörlüğü olarak, yapılmak istenen projeler konusunda yardımcı oluyoruz.  Proje konusunda fedakarlıklarından dolayı dernek başkanımız Fatih Karaçoban’a ve yönetimine çok teşekkür ediyorum. Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu olarak bizler her zaman misafir öğrencilerimizin yanında olmaya, onların aileleri olamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.


Örnek Bir Proje


Programın son konuşmasını gerçekleştiren, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu ise, “Gençlere yönelik güzel bir projenin hayata geçirilmesi anlamında bir araya geldik. Günümüzde artık politika üretme sürecinin devlet yöneticilerinin üzerinden almak gerekiyor. Bu anlamda ‘Geleceği Birlikte İnşa Edelim’ projesini çok önemli buluyorum. Bu projelerin en büyük verimi gençlerin ufkunu açarak, fikirlerini geliştirmeleri olacaktır. Bu projede emeği geçen destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu tip projelerin diğer derneklere de örnek olmasını diliyorum” dedi.

event-news-white

News from our associations