OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/012cc1b69f.jpg

UDEF ve Yenidoğu UÖD tarafından Gaziantep'te "Biz Kardeşiz, Biz Geleceğiz" sloganıyla 9. UÖB programı düzenlendi.

UDEF ve Gaziantep Yenidoğu Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından Gaziantep'te "Biz Kardeşiz, Biz Geleceğiz" sloganıyla 9. Uluslararası Öğrenci Buluşması programı düzenlendi.

Vali Vekili Halil Uymaz, Atatürk Kültür Salonu otoparkında gerçekleştirilen programın açılışında yaptığı konuşmada, Gaziantep'in sadece kültür, sanayi ve ticaret şehri değil aynı zamanda beş yıldan beri yaklaşık 350 bin Suriyeli'yi misafir eden bir ensar şehri haline geldiğini söyledi.

Kentte 62 bin Suriyeli öğrencinin eğitim gördüğünü ifade eden Uymaz, "Bu öğrenciler ilkokuldan üniversiteye kadar devam ediyorlar. Hedefimiz de 90 bin öğrenci. Bunları kendi okullarımızda okutuyoruz ve bu öğrenciler kendi isteklerine uygun olarak istiyorlarsa Arapça, istiyorlarsa Türkçe eğitim görüyorlar. Önemli olan en büyük düşmanımız olan cehaleti yenmek. Eğitim bu yüzden çok önemli." diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun ise Gaziantep Üniversitesinde 98 ülkeden 3 bine yakın uluslararası öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Batı ülkelerine, İngiltere'ye, ABD'ye veya Avrupa'ya taşınan öğrencileri, neden biz ülkemizde misafir etmeyelim. Bu misafirlik, tarihten getirdiğimiz medeniyet değerlerinin günün gençleriyle yeniden tesisi anlamında son derce önemli bir vazife. Bu noktada biz elimizden gelen çabayı gösteriyoruz."

Türkiye’de 186 ülkeden 110 bin uluslararası öğrenci olduğunu belirten Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Yönetim Kurulu Başkanı M. Ali Bolat, “Çok büyük bir rakam ve çok büyük bir zenginlik çünkü her bir kardeşimiz bir alem, bir değer. 9. Uluslararası Öğrenci Buluşması 23 Nisan tarihinde Kocaeli’de başladı, 15 Mayıs’ta İstanbul’da nihayete erecek. 43 ayrı noktada yedi ülkede uluslararası öğrenci buluşmaları yapıyoruz, yapmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Program Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel, Vali Vekili Halil Uymaz, Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cahit Bağcı, Genel Sekreter Ercan Eroğlu tarafından açılış kurdelesi kesilerek, ülkelerin tanıtımlarının yer aldığı stantlar gezildi.

Etkinlikte Kazakistanlı şarkıcı Dostcan Sadıkov çeşitli şarkılar seslendirirken, Tayland'dan Türkiye’ye gelen Nurettin Satii ise dans gösterisi sundu. 

event-news-white

News from our associations