OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/2416.jpg

“Fransa’da Neler Oluyor?”

Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği'nde “Düşünce ve Analiz Meclisleri” programı kapsamında “Fransa’da Neler Oluyor?” konusu tartışıldı.

 


Kayseri’de “Düşünce ve Analiz Meclisleri” programı devam ediyor. Farklı coğrafyalardan onlarca misafir öğrencinin bir araya geldiği programda, doktora ve yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler her hafta farklı bir konu başlığını ele alıyor. Geçtiğimiz hafta düzenlenen programda ise Erciyes Üniversitesinin İlahiyat bölümünde Yüksek Lisans yapan, Siddiq Oyelami’nin moderatörlüğünde “Fransa’da Neler Oluyor?” konusu tartışıldı. 


İlk olarak Fransa’nın coğrafyası ve modern tarihçesi üzerine bir sunum gerçekleştiren Kırgızistanlı misafir öğrenci Abdimacit Bakybaev, Fransa tarihini kronolojik olarak ele alarak bugünkü siyasi ortamı değerlendirdi.


Bakybaev’in ardından, Siddiq Oyelami söz alarak Fransa’da son yaşanan olayları değerlendirdi. Oyelami konuşmasında, orta ve alt sınıfın sokak eylemleri olarak nitelendirilen sarı yelekliler vakasını inceleyerek başlangıçta Fransa’dan başlayan bu hareketlenmenin Avrupa’nın geneline yayılmaya başladığını belirtti. Kapitalizmin kendi sonunu hazırladığını belirten Oyelami, “Artık insanlar bu sisteme katlanamaz hale geldi. Fransa başta olmak üzere Belçika, Hollanda ve Almanya’da da bu tip hareketlenmeler görüyoruz. Avrupa’da başlayan bu Kapitalizmin hazımsızlık hastalığı bütün dünyaya sirayet etmeye başlayacak” dedi.


Bütün katılımcıların dikkatle takip ettiği program soru-cevap kısmının ardından nihayete erdi.
 

event-news-white

News from our associations