OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/90a0ce3325.jpg

UDEF ve KULDER tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Öğrenci Buluşmasını Trabzon Meydan Parkı'nda yapıldı.

Uluslararası Öğrenci Derneği Federasyonu (UDEF) ve Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Öğrenci Buluşması programı Trabzon Meydan Parkı'nda yapıldı.

Kanuni Mehter takımının gösterileri ve Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, UDEF Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Çelik, Karadeniz Uluslar arası Öğrenci Derneği Başkanı Ümit Özçelik ile çeşitli ülkelerden çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu da, “Mevcut üniversitelerimizin yanında ikinci devlet üniversitemizle birlikte birçok öğrencinin Trabzon’a gelmesini sağlayacağız. Hedefimiz ülke dışından ilimize 10 bin öğrencinin gelmesi ve şehzadeler şehri Trabzon’un zengin kültürünü ve medeniyetini tanımalarıdır. Osmanlı medeniyetinin nasıl olduğunu herkesle paylaşacağız. Kendi kültür ve medeniyetini ortaya koyan kardeşlerimizi kutluyor, başarılar diliyorum. Gönlümüz, kardeşliğimiz, evlerimiz, ülkemiz ve ufkumuz sizlere açıktır. Bu etkinliği gerçekleştiren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, “Müminler kardeştir. Kardeş olmak için gönlümüzü bütün dünyaya açtık. Türkiye son yıllarda mazlum milletlere her alanda gönlünü açarak her türlü desteği verdi. Bütün dünyayı kucaklamaya ve dünyanın dört bir tarafında mazlumların yarasına merhem olmaya çalışıyoruz. 186 ülkeden 110 bin öğrenciye kucağımızı açıyoruz. Bu 110 bin öğrenci yarınların gönüllü elçileri olacak. Onun için bu öğrencilerimizin ülkemizde okuması, dünya barışına ezilen milletlere ümit olacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından Soylu'ya, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu ile Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneğince çeşitli hediyeler takdim edildi.

Daha sonra Bakan ve Vali beraberindekilerle öğrencilerin oluşturduğu stantların açılışını yaparak stantları gezdiler.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu öncülüğünde ve Başbakanlık himayesinde Trabzon’un da aralarında bulunduğu 7 ülke ve 43 farklı şehirde aynı anda başlayan etkinliklerle uluslararası öğrenciler kültürlerini Türkiye’ye tanıttı.

Buluşmada sahne etkinliklerinin yanı sıra birçok aktivite yapıldı. Afganistanlı öğrencilerin konserlerinin yanı sıra çeşitli ülkelerden gelen öğrenciler de kendi kültürlerine ait gösterileri sundular. Trabzonlular unutulmaz bir gün yaşayarak bir günde birçok farklı ülkeyi tanıma fırsatı buldu. Etkinlikte ayrıca öğrenciler kendi dillerinde ve Türkçe olarak şarkılar söylediler.

event-news-white

News from our associations