OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/21531e6559.jpg

Çanakkale UÖD ve ÇOMÜ UÖT birlikte 9.UÖB kapsamında Ülke Tanıtımları ve Yemek Günleri Programı gerçekleştirdi.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu, Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği ve ÇOMÜ Uluslararası Öğrenci Topluluğunun birlikte organize ettikleri 9.Uluslararası Öğrenci Buluşmaları kapsamında ilkinin gerçekleştirildiği Ülke Tanıtımları ve Yemek Günleri Programı 04/03/2016 Cuma günü saat 19:00 da ÇOMÜ Süleymen Demirel Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Geceye Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Dokuz, Dernekler İl Müdürü Resul Karakurt, Memur Sen İl Temsilcisi Suat Özen, İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcıları Recai Keleş, Erdal Doğancı ve Murat Büyük kalabalık bir davetli ve öğrenci topluluğu katıldı.

Kazakistan’dan gelen misafir öğrenci Yakub Alimov’un okuduğu Kuran tilaveti ile başlayan gecede Açılış konuşması yapan Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ahmet Arıcan “Yaşadığımız dünya da maalesef insanlık insani değerlerini kaybetmiş, özellikle içinde bulunduğumuz İslam coğrafyasında ise insanlar İslami değerlerinden uzaklaşmışlardır. Bu sebepledir ki bölgemizde terör, savaş, gözyaşı, insanlık dramı hiç eksik olmamış tarih boyunca da devam ede gelmiştir. Bütün bu kötü gidişe dur diyebilmek için insanların iktidar ve para hırsından, açgözlülükten, kin ve nefret dilinden uzaklaşması için tüm insanlığın kardeş olduğunu hatırlaması ve birbirlerini sevmesi gerekmektedir. Bunu gerçekleştirecekler ise farlı coğrafyalardan gelen misafir öğrenci kardeşlerimizdir. İşte bu nedenle Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği olarak 9.Uluslararası Öğrenci Buluşmalarının temasının “Biz Kardeşiz Biz Geleceğiz” belirlenmiştir.” ifade etti..

Afganistan, Türkmenistan, Somali, Burkina Faso ve Arnavutluk ülkelerinin tanıtımları yapıldı. Öğrenciler kendi ülkelerini, kültürlerini, yaşantılarını açtıkları standlar ve yaptıkları sunumlar ile anlattılar. Kendi dillerinde okudukları şiirleri ve şarkıları izleyiciler ile paylaştılar. Yöresel kıyafetleri ile yaptıkları danslar ve gösteriler ile Çanakkalelilere renkli bir gece yaşatan misafir öğrenciler kendilerine sunulan bu fırsattan dolayı ÇOMÜ’ye Derneğimize ve topluluğumuza teşekkür ediyoruz dediler.

Gecenin sonunda katılımcılarla birlikte hatıra fotoğrafı çektiren misafir öğrencilere Türkmen Pilavı ve ayran ikramı yapıldı.

event-news-white

News from our associations