OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/53a8319639.png

İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği’nin 2017-2018 Akademik Yılı Eğitim faaliyetleri kapsamında tertiplediği ve 5 ayrı konu

İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği’nin 2017-2018 Akademik Yılı Eğitim faaliyetleri kapsamında tertiplediği ve 5 ayrı konu başlığı altında alanında uzman isimlerin katılımı ile gerçekleştirdiği "Uluslararası Öğrenci Akademisi" programının 4. hafta oturumu gerçekleştirildi.
 
31 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilen, Uluslararası Öğrenci Akademisi 4. hafta oturumu İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ebubekir Armağan’ın açılış ve selamlama konuşması ile başladı. Açılış ve selamlama konuşmasının ardından, Anadolu Ajansı Haber Akademisi Koordinatörü Ümit Sönmez'in sunumu ile "Küresel Bir Aktör Olarak Medya"  başlıklı sunumunu gerçekleştirmek üzere mikrofonu devraldı. 
 
Sönmez sunumunda; Hz. Peygamber'in (sav) "Nebi" sıfatı ile haber getiren kimliğinin haiz olduğunu, dolayısıyla Müslümanların doğru ve nitelikli haber üreterek insanları bilgilendirmesi gerektiğini belirtti.
 
ABD ve Avrupa menşeli haber ajansı ve kaynaklarının, özellikle İslam Dünyası genelinde ve genelde dünya da, ideolojileri doğrultusunda taraflı, objektiflikten uzak subjektif haber ürettiğinin altını çizen Sönmez, İslam Dünyasında hatırı sayılır bir haber kanalı ve ajansının bulunmamasının büyük bir eksiklik olduğunu vurguladı.
 
 Eğitimlerini kendi ülkelerinin dışında sürdüren öğrencilerin her birinin, eğitim gördükleri akademik alanları ne olursa olsun, “Medya” üzerinde, ülkelerinin ve İslam Dünya'sının geleceği için, tecrübe edinmeleri gerektiğini belirten Sönmez, bunun dünya da etkisi büyük olan medya kuruluşlarında bir çok örneği olduğunu söyledi.
 
 Gelecekte haber kanallarından ziyade münferit muhabirliğin öne çıkacağı öngörüsünde bulunan Sönmez, Medya'nın Dünya sistemi üzerine etkilerinden örnekler vererek konuşmasını tamamladı.

Program, soru-cevap faslının ardından plaket takdimi ile sona erdi.

event-news-white

News from our associations