OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/8b5fbc7a3e.jpg

İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği’nin 2017-2018 Akademik Yılı Eğitim faaliyetleri kapsamında tertiplediği ve 5 ayrı konu

İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği’nin 2017-2018 Akademik Yılı Eğitim faaliyetleri kapsamında tertiplediği ve 5 ayrı konu başlığı altında alanında uzman isimlerin katılımı ile gerçekleştirdiği "Uluslararası Öğrenci Akademisi" programının 2. hafta oturumu gerçekleştirildi.

3 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilen, Uluslararası Öğrenci Akademisi 2. hafta oturumu İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ebubekir Armağan’ın açılış ve selamlama konuşması ile başladı. Açılış ve selamlama konuşmasının ardından, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Çelenk “Çağdaş İslami Akımlar ve Tarihsel Arka Planı” başlıklı sunumunu gerçekleştirmek üzere mikrofonu devraldı. 

Doç. Dr.  Mehmet Çelenk sunumunda, İslam Dünyasında neşet eden Çağdaş İslami Akımların, tarihsel köklerine değindi. İslam dünyasının özellikle Arap Baharı sonrasında İslami idealler çerçevesinde çözüm üretme yeteneğinin kaybolduğunu belirten Çelenk, İslam dünyasının ekonomik ve siyasi güç üzerinden üretim yapabildiğini; ancak siyasal ve kültürel akıl üretmekten yoksun olduğuna işaret etti. İslam dünyasında günümüzde güvenlik risklerinin ve gelecek endişesinin arttığı, terörün mahiyetinin ucuzladığı, İslam dünyasında pasif mültecilik durumunun ortaya çıktığı tespitlerinde bulundu. 

İslam dünyasının geleceğinin, bir ayağı geleneğe yaslanan, bir ayağının da çağı okuyabilen, yetişmiş, bir insan profilinin ortaya çıkması ile olumlu yönde gelişim göstereceğine işaret eden Çelenk, bugünün sorunlarının asıl sebeplerini geçmişte de bulmanın mümkün olduğunu, ancak İslam Medeniyetinin toptancı bir yaklaşımla ret ya da kabul edilmesinin hata olacağının altını çizdi.

Program, soru-cevap faslının ardından plaket takdimi ile sona erdi.

event-news-white

News from our associations