OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/cac56a0dad.jpg

Bosna-Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç Sakarya'da anıldı.

Bosna-Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç, ölümünün 10’uncu yıldönümünde Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen bir programla anıldı. Program öncesinde de Bosna'dan gelen misafirler, Prof. Dr. Cemalettin Latic ve Albay Şerif Petkoviç Yedirenk UÖD'nin organizasyonuyla Uluslararası öğrencilerle Hangah cafe'de bir araya geldi.

Anma programının açılış konuşmasını yapan Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Türkiye’nin geçmiş dönemlerde içine kapanık ve gücünün kendisinin de farkında olmadığı bir konumda olduğunu ifade ederek, “Bizler de dünyada millet olarak hangi sorumluluklarımız var farkında değildik. Kendi içimizdeki farklılıkların da farkında değildik. Aliya İzzetbegoviç, yaşanan acılarla birlikte bize geçmişle ilgili ne kadar çok sorumluluklarımız olduğu konusunda çok şey öğretti” dedi.
 
Aliya İzzetbegoviç’in cezaevi arkadaşı Prof. Dr. Cemalettin Latic de, Türklerin ve Boşnakların 700 yıllık ortak bir tarihi olduğunu söyleyerek, “Dünyada birbirini seven birçok halk var. Ancak Boşnaklar ve Türkler kadar birbirini seven başka halklar bulamazsınız. İnşallah geleceğimiz de ortak olacaktır” dedi. Bosna’nın halen Osmanlı döneminin bir devamı ve uzantısı olduğunu anlatan Latic, “Biz Rumeli Müslümanları olarak Osmanlı döneminde hep birlikteydik. Avrupa güçleri bizim bu birlikteliğimizi parçaladılar. Balkanlarda Türkiye’nin her zaman varlığı hissedilecektir” diye konuştu.

Bosna Savaşı’nda 7’inci Tugay Komutanı olan Albay Şerif Petkoviç ise, savaş döneminde yaşadığı zorlukları anlattı. Petkoviç, İzzetbegoviç’in sadece Bosna da değil dünyada politikaya örnek olabilecek yeni bir tarz getirdiğini ifade etti.

Avrupa ve İslam dünyası tarihi ilişkileri hakkında bir sunum yapan SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu da, “Biz batıyı yendik. Batı coğrafi keşiflerle bizi yakaladı. Tamamlanmamış bir tasfiye durumu devam ediyor” dedi.

Program sonrasında Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği Bosna Hersek öğrenci Temsilcisi Elmedin ZUKOVİÇ tarafından misafirlere çiçek ve konuşmacılara ehdiye çanta takdim edildi.
event-news-white

News from our associations