OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/2741.jpg

Bayburt’ta Misafir Öğrenciler Âşıklar Programında Buluştu

Bayburt Uluslararası Öğrenci Derneği’nin (BUDER) organizasyonu ile Bayburt Üniversitesinde okuyan uluslararası öğrenciler âşıklar programında buluştu. 

 

İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen ve Bayburt Valiliği’nin koordinasyonunda bulunan Bayburt Uluslararası Öğrenci Derneği’nin “Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Dünya 5’ten Büyüktür” proje faaliyetleri kapsamında Tuzcuzade mahalle odasındaki programa Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Prof.Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu, MÜSİAD Bayburt Şubesi Başkanı Erdal Şentürk, Bayburtlu halk ozanları Âşık Süphani ve Kurban Çil de katıldı.

 

Farklı ülkelerden gelerek Bayburt Üniversitesi’nde öğrenim gören 160 misafir öğrenci, mahalle sakinleri ve göçmen ailelerin çocuklarının bir araya geldiği mahalle odasında zaman zaman duygusal anlar da yaşandı.

 

Proje ile ilgili bilgi veren Bayburt Uluslararası Öğrenci Dernek Başkanı Veysel Akbaş, “Şehrimizdeki misafir öğrencilerimize destek olmak, onlara bu kadim İslam topraklarında Yalnızlık hissettirmemek amacıyla BUDER’i kurduk. İlimizde her gecen yıl sayısı artan Uluslararası öğrenci kardeşlerimize kayıtsız kalmamak adına arkadaşlarımızla birlikte derneğimiz Bünyesinde proje yazdık. Proje kapsamında kitap tahlilleri, geziler, piknikler, ülke tanıtım günleri, konferanslar, âşık buluşmaları gibi etkinlikler gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu gün Bayburt’un en büyük mahalle odasında âşıklar şöleni vesilesiyle bir aradayız, Bayburt mahalle kültürünü ve mahalle odası işlevini misafir öğrencilerimizle paylaşmak istediğimiz için bu mekânı seçtik. Bayburt’tun her mahallesinde böyle konaklar bulunur düğünlerde, cenazeler de ve soğuk kış günlerinde mahallelinin buluşup muhabbet halkaları oluşturduğu ve Bayburt’a özgü tel helvası, lor dolması ve Bayburt böreklerinin ikram edildiği mekânlardır. Bizde bugün mahalle odamızda bu ikramlarımızı misafir öğrencilerimizin de tatmasını istedik. Hamdolsun düzenli olarak da faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. “Biz Bir Milletiz” anlayışıyla Misafir öğrencilerimize hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.
 

event-news-white

News from our associations