OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/24f5871b66cd48e19099b9a550bc7458.JPG

Bayburt’ta “Dünya 5’ten Büyüktür” Konferansı UDEF Başkanı Konuşmacılığında Gerçekleşti

Bayburt Uluslararası Öğrenci Derneği’nin (BUDER) organizasyonu ile Bayburt Üniversitesi’nde okuyan uluslararası öğrenciler “Dünya 5’ten Büyüktür” konferansında bir araya geldi. 

 

İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen ve Bayburt Valiliği’nin koordinasyonunda bulunan Bayburt Uluslararası Öğrenci Derneği’nin “Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Dünya 5’ten Büyüktür” proje faaliyetleri kapsamında Şair Zihni Konferans Salonundaki programa; Bayburt Milletvekili Fettani Battal, Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ömer Salimoğlu, Erzurum Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ertan Aksakal, Bayburt Üniversitesi Öğretim Görevlileri ve misafir öğrenciler katıldı.

 

Proje ile ilgili bilgi veren Bayburt Uluslararası Öğrenci Dernek Başkanı Veysel Akbaş, “Şehrimizdeki misafir öğrencilerimize destek olmak, onlara bu kadim İslam topraklarında yalnızlık hissettirmemek amacıyla BUDER’i kurduk. İlimizde her gecen yıl sayısı artan Uluslararası öğrenci kardeşlerimize kayıtsız kalmamak adına arkadaşlarımızla birlikte derneğimiz bünyesinde proje yazdık. Proje kapsamında kitap tahlilleri, geziler, piknikler, ülke tanıtım günleri, konferanslar, âşık buluşmaları gibi etkinlikler gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Hamdolsun düzenli olarak da faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. “Biz Bir Milletiz” anlayışıyla misafir öğrencilerimize hizmet etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Türkiye Yüz Yıl Sonra Geri Dönüyor

 

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat, “Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Dünya 5’ten Büyüktür” projesi hakkında bilgi vererek şöyle devam etti: “Dünya 5'ten büyüktür demek; ırkımız, dilimiz, düşüncemiz ne olursa olsun bizim kardeş olduğumuzu bize hatırlatıyor. Biz hepimiz kardeşiz ve kardeşler olarak el ele verdiğimizde kimse bize karşı duramaz. Dostluğun, kardeşliğin karşısında bütün kötülükler kaybolur ve kötüler kaybetmeye mahkûmdur. Türkiye'nin başında şu anda dünya devletleri karşısında Dünyanın 5’ten büyük olduğunu haykıran bir lider var. Onun vesilesiyle biz hem Türkiye'nin siyasi olarak güçlendiğini hem de kardeşinin yardımına koşan bir Türkiye görüyoruz. Türkiye’nin yüz yıl önce kaybettiği gücünü tekrar kazanmaya çalıştığını görüyoruz. Yani Türkiye yüz yıl önce bıraktığı topraklarda TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, büyükelçilikler ve Maarif Vakfı’yla tekrar geri döndüğünü gittiğimiz ülkelerde görüyoruz. Ülkemiz çok misafirperver. Uluslararası öğrenciyle tanıştığında hemen bağrına basıyor. Bayburt’ta üniversitede okuyan Uluslararası bir öğrenci olduğunu görünce halkımız onu sahipleniyor. Biz de halkımızla uluslararası öğrenciyi bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. Çoğu ülkede bu tür organizasyonları yapmak ve katılmak yasak. Ancak ülkemiz çok rahat bu konuda. Doğu Türkistanlı bir öğrenci Çin'de kendi kültürünü tanıtamazken bizim ülkemizde bunu yapabiliyor” şeklinde konuştu.

 


Konferansın ardından Bayburt Milletvekili Fettani Battal, Dr. Mehmet Ali Bolat’a hediye takdim etti. 

 


Farklı ülkelerden gelerek Bayburt Üniversitesi’nde öğrenim gören 160 misafir öğrenci ve göçmen ailelerin çocuklarının da katıldığı programda zaman zaman duygusal anlar da yaşandı.

event-news-white

News from our associations