OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/7bf0fe16b8.png

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği kuruluşunun 10. Yılı anısına Uluslararası Şiir Gecesi düzenliyor.

Misafir(Uluslararası) Öğrenci Çalışmasına 2004 yılında başlayan Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği kuruluşunun 10. Yılı anısına Uluslararası Şiir Gecesi düzenliyor.

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği, yurtdışından Türkiye’ye eğitim için gelen öğrencilere, eğitim ve rehberlik hizmeti vermek amacıyla “Biz Bir Milletiz”  sloganıyla 2004 yılında faaliyetlerine başlamıştır.

2014 Ocak verilerine göre, ülkemizde 52.000 civarında misafir öğrenci bulunmaktadır. İstanbul Avrupa Yakasında faaliyet gösteren Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği, 93 ülkeden 2500 misafir öğrenci ile ilgilenmekte olup eğitim, sosyal ve rehberlik alanlarında hizmet sunmaktadır.

Bâb-ı Âlem Derneği; renk, dil, din, ırk, mezhep, bölge ayrımı yapmaksızın dünyanın dört bir yanından ülkemize eğitim için gelen misafir öğrencilere eğitim hayatları boyunca en iyi şekilde hizmet verebilmek için çalışan uluslararası bir sivil toplum kuruluşudur. Misafir öğrenciler için eğitim faaliyetleri ve sosyal etkinlikler düzenlemekte olan Bâb-ı Âlem, bu sayede farklı coğrafyalardan gelmiş binlerce öğrenciye aynı milletin fertleri oldukları şuuru verilmekte ve öğrencilerin birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamaktadır.

Uluslararası Şiir Gecesinde; Türkiye'de eğitim gören Misafir (Uluslararası) Öğrenciler; Bahtiyar Vahabzade, Hafız-ı Şirâzi, Seyid Kutub, Muhammed İkbal, Ali Şir Nevai, Faruk Cuveyde, Mevlana gibi edebiyat dünyasının sembol isimlerinin şiirlerini yorumlayarak medeniyetimizin şiir coğrafyasına ışık tutacaklar. Programda Amharice, Arapça, Arnavutça, Azerice, Bangalce, Boşnakça, Farsça, Gürcüce, Lezgice, Fransızca, Özbekçe, Urduca ve İspanyolca dillerinde 14 farklı şiir seslendirilecek. Şiirlerin orijinal metinleri ve tercümeleri ise şiir okunduğu esnada sahneye yansıtılacak.

Farklı dillerde okunacak şiirlerle olan program 6 Mart Perşembe Günü 19:00'da Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Ayrıca gecede okunacak şiirlerin orjinal metinlerinin ve Türkçe tercümelerinin yer aldığı bir kitapçık da katılımcılara hediye edilecektir.

"Kardeşliğin dili; Şiir" sloganı ile teması “Kardeşlik” olarak belirlenen programın sunuculuğunu ise kamuoyunun yakından tanıdığı Sunucu, Seslendirme ve Tiyatro sanatçısı Seyfullah Kartal yapacaktır.

event-news-white

News from our associations