OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/41352a5a0a.jpg

Bâb-ı Âlem, geleneksel olarak düzenlediği Ülke tanıtım ve Yemek Günleri'ne devam ediyor.

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği'nin geleneksel olarak düzenlediği Ülke tanıtım ve Yemek Günleri devam ediyor. Her hafta dünyanın farklı farklı ülkelerinden insanları, medeniyetleri ve kültürleri tanıma fırsatı bulan dernek bu hafta Pakistan'ı yakından tanıdı.

Bu hafta Güney Asya’da Umman Denizi, Afganistan, İran, Çin, ve Hindistan ile sınır komşuluğu bulunan Pakistan İslam Cumhuriyetini yakından tanıma fırsatı buldu.Tanıtım üniversite eğitimi alan öğrencilerin sunumunda gerçekleşti.

“Pakistan” sözcüğü Urdu ve Farsçada Pak ülke anlamına gelmektedir. 1947 de kurulmuş olan Pakistan’ın Pencab, Sind, Kuzeybatı Sınır Eyaleti, Belucistan olmak üzere 4 eyaleti var. Başkenti İslamabad’dır. Yüzölçümü 796,095 kilometrekaredir. Nüfusu 2007 sayımlarına göre 172 milyon 900 bin kişidir.

Nüfusun %96,68’i Müslümanlardan, geri kalan %3,32 hristiyan, hindu, sih, budistlerden oluşmaktadır.

Pakistan’ın tarihine baktığımızda Müslümanlığın Güney Asya’da kitlesel yayılışı 11. yüzyılda Gazneliler Devleti’nin kurulması ile başlamıştır. 1000-1026 yıllarında Pencap’a yaptığı akınlarla İslamiyet’i Alt-kıtaya sokan Gazneli Mahmud döneminde, özellikle Sufi düşüncesine bağlı İslam bilginleri bölgede İslamiyet’in yayılmasında etkili olmuşlardır. Alt-kıtadaki Babür İmparatorluğu’nun kurucusu Babür Şah,1526′da Delhi yakınlarında Penipat’da Delhi Sultanlığının son yöneticisi İbrahim Lodi’yi yenerek Delhi Sultanlığına son vermiştir.

17. yüzyıldan itibaren İngilizler bölgeye öncelikle Doğu Hindistan Şirketi(East Indian Company) aracılığıyla girmeye başladılar. Şirket, ilk fabrikasını1612 yılında açmıştır. 1858-1859 yıllarında ilk bağımsızlık savaşı olarak da tanımlanan geniş çaplı ayaklanma, şirketin yönetimindeki toprakların İngiliz Krallığı yönetimine geçmesiyle sonuçlanmıştır. 1858 yılında İngiltere Parlamentosu Hindistan’ın İngiliz Krallığı yönetimine alındığına dair bir kanunu kabul etmiştir.

event-news-white

News from our associations