OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/a486c75841.jpg

Bâb-ı Âlem öğrencileri ülke tanıtım ve yemek gününde bu hafta Kazakistan'ı tanıdı.

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği'nin her hafta Perşembe günü saat 17.00 da farklı farklı ülkelerin tarihini, geleneklerini ve kültürünü tanıyarak mutfak lezzetlerini tatma imkânı buluyor. Bu hafta Ülke Tanıtım ve Yemek Günü’nde dünyanın yüzölçümüne göre en büyük dokuzuncu ülkesi olan Kazakistan’ı yakından tanıdık. Türkiye’de üniversite eğitimi alan öğrencilerimizin anlatımında gerçekleşen sunum renkli geçti. Öğrencilerimiz kendi ülkelerini sözlü anlatmanın yanı sıra kısa tanıtım filmi izlettiler.

Kazak kelimesi lügatte  “sert, özgür” anlamına gelmektedir. Yüzölçümü 2 724 900 km2 olan ülkenin toplam nüfusu 16 961 000 civarındadır. Nüfusun %63,6 Kazaklar, geri kalan kısmını 130 yakın millet oluşturmaktadır. Ayrıca nüfusun %70 Müslümanlardan oluşmaktadır.

Kazakistan’ın bir devlet olarak tarih sahnesine çıkışı 15. Yüzyıla uzanıyor. Hunlardan Sakalara, Göktürklerden Karahanlılara birçok devlet hâkimiyetini bu topraklarda sürdürmüştür. Asırlar sonrasında SSCB yönetimine giren ülkede 1986 yılından 1991 yılına kadar bağımsızlık yolunda mücadele sürmüştür. 16 aralık 1991 senesinde bağımsız olan ülkeyi ilk tanıyan devlet Türkiye olmuştur.

Bu topraklar birçok kanaat önderi, tanınmış zât yetiştirmiştir. Mevlana Celalettin Rumi’nin hocası Hoca Ahmet Yesevi,  Al-Farabi, Muhammed Haydar Duğlati’yi ve başka şahsiyetler buna örnektir.

Kazakistan doğa olarak uçsuz bucaksız ova ve vadilere sahiptir. Bunun yanı sıra yeraltı zenginliğini ayrıca belirtmek gerekir. Ham petrol, doğal gaz, uranyum, altın, gümüş, krom ve birçok başka doğal servetlerini bu bağlamda sıralaya biliriz.

 

Ülke tanıtımından sonra katılımcılara öğrencilerin hazırladığı kazak pilavı ikram edildi.

event-news-white

News from our associations