OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/5c875d3363.jpg

İstanbul'a yükseköğrenim görmek için gelen uluslararası öğrenciler, ülkemizin tarihi şehirlerinden Edirne’yi gezdi.

Bâb-ı Âlem'in Misafir Öğrencileri Edirne'de

İstanbul'a yükseköğrenim görmek için gelen bir grup uluslararası öğrenci, ülkemizin tarihi şehirlerinden Edirne’ye gezi yaptılar.

26 Kasım Perşembe günü İstanbul Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen tarihi geziye farklı ülkelerden gelen yirmi beş öğrenci katıldı. Günübirlik etkinlikte ilk olarak Osmanlı padişahı II. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı Selimiye Camii ziyaret edildi. Tarihi yapı hakkında detaylı bilgi alan öğrenciler mimariye hayran kaldılar.

Tarihi gezinin yanı sıra misafir öğrenciler yöresel lezzetleri tatma fırsatı buldular. Öğle yemeğinde Edirne’nin meşhur lezzetlerinden ciğer tavası yediler. Yemek sonrası Edirne Ulu Camii’ne giderek bu eserin tarihi ve yapımı hakkında bilgi sahibi oldular. Caminin iç kısmında duvara yazılmış büyük boyutlu hat sanatı uluslararası öğrencileri etkiledi. Gezinin ilerleyen saatlerinde Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi ziyaret edildi ve Osmanlı tıp eğitimi ile ilgili bilgiler edinildi.

Günün sonunda Meriç Nehri ve köprüsü kenarında içilen yorgunluk çayının ardından tarihi şehirden ayrılarak İstanbul’a doğru yola çıkıldı. Misafir öğrenciler gezi boyunca bol bol fotoğraf çektiler ve Osmanlı başkentlerinden Edirne hakkında bilgi sahibi oldular.

 

event-news-white

News from our associations