OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/bfb3a39e19b3046bfa791c51a0f33a196.jpeg

Azad Cammu ve Keşmir Cumhurbaşkanı Serdar Mesud Han Asma Köprü UOD’ni Ziyaret Etti

Azad Cammu ve Keşmir Cumhurbaşkanı Serdar Mesud Han Asma Köprü Uluslarası Öğrenci Derneği’ni ziyaret etti.

 

Ziyareti sırasında dernek yetkililerinden derneğin faaliyetleri ile ilgili bilgi alan Serdar Mesud Han sonrasında  uluslarası öğrencilerle bir araya gelip onlara mevcut Keşmir meselesi hakkında bilgi verdi. 

 

Konuşmasında Asma Köprü Uluslararası öğrenci derneğinin yapmış olduğu faaliyetleri takdirle karşıladığını belirten Serdar Mesud Han, “Bu ziyaretimle Asma Köprü’yü tanıma fırsatı buldum. Siz ve sizin dahil olduğunuz IHH ve UDEF gibi kuruluşlar sadece Türkiye değil Dünyada da büyük işler başarmaktadır. Bu çalışmalarınız ile tüm insanlığın birlikteliğine katkı sağlıyosunuz” dedi. 

 

Dünyanın farklı yerlerinde Müslümanınların bulunduğunu anımsatan Mesut, yüzyıllar önce güçlü bir birlikteliğe sahip olan Müslümanların sömürüye uğramasıyla bölünerek gücünü kaybettiğine dikkati çekti.

 


Mesut, "Müslümanlar bağımsızlıklarını elde ettikten ve siyasal olarak özgür bir yapılanma içine girdikten sonra tekrardan bir araya gelmenin gerekliliklerini hissettiler. Bu dönemi diriliş ve uyanma dönemi olarak görmekteyiz.Bu bağlamda görevimiz İslamın mesajını tüm insanlığa yaymaktır." diye konuştu.

 

Daha sonra Azad Jammu Keşmir’in Hindistan tarafından başlayan işgali ile ilgili süreci şu ifadelerle aktardı: "Jammu Keşmir Hindistanın işgali sonrasında var olmuştur. Hindistan işgali altındaki bölgede insanlar ağır zulm altında yaşamaktadır. Onların kimlikleri Hindistan hükümeti tarafından tehdit olarak algılanmaktadır. Şuan 900,000 Hindistan askeri Keşmir’de ve Keşmirlilerin kendi orduları ve askeri yok. Böylece bu insanların yaşadığı zorlukları hayal edebilirsiniz. Esaret altında bir hayat."

 

Türkiye gibi ülkeleri ziyaret etmesinin sebebinin Keşmir meselesinin politik ve diplomatik yollarla çözümü için destek bulmak olduğunu söyleyen Mesut,  Hindistan’ın Keşmir üzerinde uygulamış olduğu baskıcı siyasete değindi.  Mesut, "biz umudumuzu kaybetmedik, uluslararası arena da sesimizi duyurup destek bulmaya çalışıyoruz. Hindistan’ın izlemiş olduğu bu baskıcı politikalar aynı zamanda tüm insanliği etkileyen bir insanlık suçudur." ifadelerini kullandı. 

 

Mesut, şunları kaydetti:

 

"Sorunların çözümüden politik ve diplomatik kampanyalar üretmek Jihadın bir parçasıdır ve sonuç olarak eğer biri değer sisteminize saldırıyorsa, kendinizi ve topluluklarınızı silahlarla savunursunuz. Aksi takdirde, silahınız yoksa karşı tarafa karşı savaşamazsınız. Bunlar İslami yaşam biçiminin insani ilkeleridir."

event-news-white

News from our associations