OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/4c2b3a794f4243be8221bb401df40545.jpg

Afyon’da Tarih ve Medeniyet Söyleşileri Başladı

Karahisar Uluslararası Öğrenci Derneği, eğitim çalışmaları kapsamında “Tarih ve Medeniyet Söyleşileri” programı başlattı.


Afyonkarahisar’da uluslararası öğrencilere yönelik yaptığı faaliyetler ile bilinen Karahisar Uluslararası Öğrenci Derneği, eğitim çalışmaları kapsamında “Tarih ve Medeniyet Söyleşileri” programı başlattı. Program her hafta farklı bir konu başlığı altında, alanında uzman isimlerin yaptığı sunumlar çerçevesinde gerçekleştirilecek.


Farklı coğrafyalardan gelerek Kocatepe Üniversitesi’nin çeşitli bölümlerinde öğrenimini sürdüren onlarca misafir öğrencinin ilgi ile beklediği programın ilki geçtiğimiz hafta, Kocatepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Dr. Öğr. Görevlisi Ahmet Ayhan Koyuncu’nun “20.yy'da İslam Dünyası-Ortadoğu” başlıklı sunumu ile gerçekleştirildi.


Koyuncu, sunumuna Ortadoğu kavramını analiz ederek başladı ve Ortadoğu kavramının coğrafi değil, siyasi bir kavram olduğunu belirterek, “Bölgenin coğrafi adı Güney Batı Asya’dır. Ortadoğu tanımı, Avrupa merkezci bir dünya görüşünün yansımasıdır. Dünyanın merkezine Avrupa’yı alırsanız Avrupa’nın doğusundaki kısımlar Yakın Doğu, Uzak Doğu ve Ortadoğu diye adlandırırsınız.” diyerek bu durumda, ideolojik bir tanımlamanın sanki bilimsel bir tanımlamaymış gibi ortaya konulabileceğini ifade etti.


Daha sonra Ortadoğu’nun tarihinde bahseden Koyuncu, Batılı işgalci güçlerin 19. yy'dan bu yana Ortadoğu’da hayata geçirdikleri işgal politikalarından bahsetti. Böl-Parçala-Yönet politikası ile bölgeyi parçalayıp daha kolay işgal etme amacı güden Batılıların, bu hedeflerini gerçekleştirmek için uygun bir araç olan milliyetçilik kavramını ortaya çıkarttıklarını belirtti.

 

“Bütünleşmeyi Sağlayabilmenin Önemli Unsurlarından Biri Uluslararası Öğrencilik”


İslam dünyasının bu kuşatmadan çıkış yolunun ümmeti bölen milliyetçilik düşüncesinden uzaklaşıp, ümmetçi bir düşünceye sahip olmakla mümkün olabileceğini ifade eden Koyuncu, bu bütünleşmeyi sağlayabilmenin önemli unsurlarından birinin ise uluslararası öğrenci hareketliliği olduğunu, bugün birlikte eğitim gören farklı ülkelerden öğrencilerin kişisel dostluklarının, yarın ülkelerinin potansiyel yöneticileri olarak önemli olduğunu, yetkili makamlara gelen iki farklı ülkeden beraber okumuş iki arkadaşın, bölgenin sorunlarını daha sağlıklı çözebileceğini, dolayısıyla uluslararası öğrencilik meselesinin önemli bir konu olduğunu belirterek sunumunu noktaladı.

event-news-white

News from our associations