OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/1733ed4b90.jpg

7. Uluslararası Öğrenci Buluşması, Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından Samsun'da yapıldı.

Türkiye'nin 20 ilini kapsayan etkinlikler kapsamında Samsun'da Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi.Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından 20 ilde organize edilen "7. Uluslararası Öğrenci Buluşması"nın Samsun bölümü başladı.Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kamuran Özden, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmasına, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın gönderdiği selamı iletmekle başladı. Samsun'da 78 ülkeden 1418 öğrencinin bulunduğunu belirten Özden, "Biz artık onlara yabancı öğrenci demiyoruz, onlar bizim kardeşlerimiz. Burada, Samsun'da okumaları bizi hakikaten gururlandırıyor" dedi.

Yabancı öğrencilere "Gönül elçileri, eğitim elçileri" dediklerini belirten Özden, "Bu kadar farklı kültürü Samsun'da buluşturmak, burada eğitmek bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Öğrenci kardeşlerimizden şunu rica ediyorum, ülkelerine döndüklerinde bizim onları unutmayacağımız gibi onlar da Samsun'u, Samsunluları, Türkiye'yi eminim unutmayacaklardır" diye konuştu.

Özden konuşmasında tüm annelerin Anneler Günü'nü de kutladı. Vali Hüseyin Aksoy ise Samsun'un, Cumhuriyetin kuruluşuna gidilen yolda ilk adımın atıldığı kent olduğunu söyledi.

Mayıs ayının Samsun için ayrı önemi olduğuna vurgu yapan Aksoy, şunları kaydetti:

"Uluslararası kültürlerin buluştuğu bir kent olma noktasında da Samsun bu yönüyle önemli bir birikime sahip olacak. Farklı kültürlere, farklı düşüncelere sahip öğrenciler burada, Samsun'da, Türkiye'de birlikte okuyarak Türk kültürünü ve Samsun'un geleneksel yaşamını da bir boyutuyla öğrenme fırsatı bulacak. Farklı kültürlerin bir arada, birbirlerine karşı sevgi ve saygının üst noktada olduğu böyle bir organizasyonun dünya barışına önemli bir katkılar sunmasını diliyoruz." 

Konuşmaların ardından Özden, Aksoy ve diğer protokol üyeleri programın açılışını, kurdele keserek gerçekleştirdi. Protokol üyeleri daha sonra stantları gezdi. Program, öğrencilerin hazırladığı gösteriler, ülkelerine ait tarihi, kültürel ve ekonomik unsurları tanıtmasıyla devam etti. Etkinliklerin yarın sona ereceği öğrenildi.


event-news-white

News from our associations