OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/b070d22208.jpg

7. Uluslararası Öğrenci Buluşması, Mevlana Uluslararası Öğrenci Derneği ve İki Doğu İki Batı Derneği tarafından yapıldı.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonunca Türkiye genelinde 20 farklı ilde düzenlenen ve 85 ülkeden yaklaşık 2 bin öğrencinin katıldığı 7. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Konya ayağının açılışı yapıldı.

Mevlana Uluslararası Öğrenci Derneği ve İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından Konya şehir meydanındaki Öğrenci Buluşması, öğrencilerin ülkelerinin geleneksel oyunlarını sergilemesiyle başladı. Renkli görüntülerin oluştuğu etkinlikte katılımcılar, öğrencilere alkışlarla eşlik etti.

Mevlana Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Şahin Uludağ, Konya'ya eğitim amacıyla gelen öğrencilere eğitim, yardımseverlik ve gönül elçiliğiyle en güzel hizmeti sunmayı amaçladıklarını söyledi.

Konya'da 85 ülkeden 2 bine yakın öğrencinin 5-6 yıldır eğitim gördüğünü bildiren Uludağ, mezun öğrencilerin de ülkelerinde Türkiye'nin gönüllü medeniyet elçileri olarak görev yaptığını kaydetti.

- Etkinliğin finali 17 Mayıs'ta

Buluşmada dünyanın farklı ülkelerinden öğrencilerin ülkelerinin geleneksel oyunlarını sergilediklerini anlatan Uludağ, şunları kaydetti:

"Geçen yılki organizasyonda yüz bine yakın Konyalı hemşehrimiz kardeşlerimizle bir araya geldi. Pek çok hizmetin kapısını birlikte açtık. Konya'mıza yakışır şekilde daha fazla farklı ülkelerden öğrenciyi misafir edelim istiyoruz. Ülkelerine döndükleri zaman bizim birer elçimiz olsunlar, tarihe bıraktığımız izleri devam ettirsinler. İnşallah buluşmamız, 20 şehirde iki gün devam edecek. İstanbul'da 17 Mayıs'ta 10 bin öğrencinin katılımıyla Abdi İpekçi Spor Salonu'nda sayın Başbakanımızla buluşmamızın finalini yapacağız."

Daha sonra Konya Valisi Muammer Erol, Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Köseoğlu ve protokol üyelerinin katılımıyla Uluslararası Öğrenci Buluşması'nın açılışı gerçekleştirildi.

Etkinlikte yabancı öğrencilerden oluşan bir grup, İstiklal Marşı'nı okudu.

event-news-white

News from our associations