OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/d3145bded8.jpg

7. Uluslararası Öğrenci Buluşması, Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından Kocaeli'de yapıldı.

Kocaeli Üniversitesi’nde eğitim gören 45 ülke öğrencisi Cumhuriyet Parkı’nda kendi kültürlerini tanıtma fırsatı buldu.UDEF (Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu) öncülüğünde Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği (KİSA) tarafından düzenlenen 7. Uluslararası Öğrenci Buluşması sona erdi. 45 ülkeden yaklaşık 500 uluslar arası öğrencinin katıldığı ve 10 binlerce kişinin ziyaret ettiği etkinlikte öğrenciler ülkelerini tanıtma imkânı buldu. Tamamı Kocaeli Üniversitesi’nde eğitim gören öğrenciler, programın finalinde “Bi Dünya Öğrenci Kocaeli’de” ve “Biz Bir Milletiz” sloganları attı.

CUMHURİYET PARK’INDA BULUŞMA

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu öncülüğünde ve Başbakanlık himayesinde 20 kentte aynı anda başlayan etkinliklerle uluslararası öğrenciler kültürlerini Türkiye’ye tanıttı. Kocaeli’de de Kocaeli Üniversitesi’nde eğitim gören uluslararası kent halkının gündemine taşımak amacıyla KİSA tarafından Cumhuriyet Parkı’nda uluslararası öğrenci buluşması düzenlendi.

BİRLİK VE BERABERLİK

Buluşmada sahne etkinliklerinin yanı sıra birçok aktivite yapıldı. Kafkas dansının yanı sıra Yemen, Endonezya, Fas, Somali, Arnavutluk ve Bulgaristan’dan gelen öğrenciler de kendi kültürlerine ait gösterileri sundular. Etkinlikte ayrıca öğrenciler kendi dillerinde ve Türkçe olarak şarkılar söylediler. Kocaeli Uluslar Arası Öğrenci Derneğinin organize ettiği programda Kocaeli de okuyan uluslar arası öğrenciler, hem birbirlerini tanıdı hem de farklı kültürler hakkında bilgi edindi.

YEREL TATLAR İKRAM EDİLDİ

Etkinlikte yerel tatlar da yer aldı. Öğrenciler tarafından yapılan Özbek Pilavı ziyaretçilere ikram edilirken Suriyeli öğrenciler yerel tatlarını ikram ettiler. Endonezyalı öğrenciler ise özel günlerde yaptıkları Nasi Tumpeng ile Babur Kacang Hijau adlı yemeklerini sundular. Öte yandan Türkmen mantısı, Boşnak Mantısı, Boşnak tatlısı, Yemen Kahvesi, Türkmen ve Azeri çayı ile Bulgar ve Somalili öğrencilerin yerel ikramları da ziyaretçiler için farklı lezzetler olarak öne çıktı.

event-news-white

News from our associations