OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/3124933170.jpg

7. Uluslararası Öğrenci Buluşması, Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından Kayseri'de yapıldı.

Kayseri'de 7. Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliği kapsamında 75 ülkeden bin 800 öğrenci açtıkları stantlarla ülkelerini tanıttı. 

Cumhuriyet Meydanı Kurşunlu Otoparkı'nda düzenlenen etkinlik, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Afgan bir öğrenci tarafından Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından konuşan Kayseri Vali Yardımcısı Erdoğan Aygenç, öğrencilerin kendisinden daha iyi Türkçe konuştuğunu söyledi. Öğrencilere dünya milletleriyle kaynaşmaları tavsiyesinde bulunan Aygenç, bu tür etkinliklerle dünyada dostluğun, barışın hakim olacağını ifade etti.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Temsilcisi Orhan Pekcan da Türkiye'de eğitim gören 160 ülkeden 55 bin öğrencinin kamuoyu tarafından tanınması, bilinmesi, öğrencilerin organizasyon kabiliyeti kazanmaları ve kendi ülkelerini tanıtmalarını için 7. Uluslararası Öğrenci Buluşması'nı bu sene 20 farklı şehirde gerçekleştirdiklerini söyledi.

55 bin uluslararası öğrencinin lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini almak için Türkiye'de bulunduklarını ifade eden Pekcan, şunları kaydetti:

"Bizim inancımız, medeniyet değerlerimiz ve geleneklerimiz, ilim için yola çıkan insana destek olmayı öğütlemektedir. Bu sebeple öncelikle ülkemize gelen öğrencilere yabancı değil, misafir diyoruz. 'İlim Çin'de de olsa gidin, alın' sözü hepimizin ezberindedir. Rihle adı verilen hadis derleme gezileri, ilim seyahatleri olarak İslam tarihinde önemli bir yere sahiptir. Osmanlı ve Selçuklu coğrafyası başta olmak üzere topraklarımızın her köşesinde kurulmuş olan medreseler de dünyanın her yerinden gelen ilim taliplilerine ev sahipliği yapmıştır. 7. Uluslararası Öğrenci Buluşması 55 bin uluslararası öğrencinin gündeme getirilmesini hedeflemektedir. Bugün dünya Türkiye'dedir. Uluslararası öğrenciler Türkiye'yi dünyaya taşıyacaktır."

Bugün itibariyle aynı anda 20 şehirde meydanlarda kurulan 475 çadırda, 104 ülkeden 14 bin öğrencinin, 700 ülke standı ve 160 farklı etkinlikle dünyayı Türkiye'ye taşıyacaklarını dile getiren Pekcan, "Yerel kıyafetleriyle ve ülkelerinden getirdikleri kültürel unsurlarla Türkiyeli misafirlerini kendi gelenekleri çerçevesinde ağırlayacak, ülkeleri hakkında bilgiler vereceklerdir" dedi.

Organizasyonun finalinin 17 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Abdi İpekçi Spor Salonu'nda yapılacağını belirten Pekcan, 45 ilden ücretsiz otobüs seferlerinin düzenleneceğini vurguladı. 

"Bu gençler bir grubun değil, insanlık ve ümmetin gençliği"

Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği (KUDER) Başkanı Mücahit Bulut da daha yaşanabilir bir dünya için dünyanın kültürünü Kayseri'ye taşıdıklarını söyledi.

Kayseri'de 75 ülkeden bin 800 öğrencinin eğitim gördüğünü ifade eden Bulut, bu öğrencilerin 400'ünün Mustafa Germirli İmam Hatip Lisesi'nde, bin 400'ünün ise Erciyes Üniversitesi'nde eğitimine devam ettiğini belirtti.

Öğrenci buluşmalarının bir grup ve camianın reklamının yapıldığı çıkar ilişkisi çalışması olmadığını, insanlık ve ümmetin derdinin anlatıldığı bir organizasyon olduğunu dile getiren Bulut, "Bu gençler bir grubun değil insanlık ve ümmetin gençliği. Bu gençler sadece bir şarkı türkü söyleyen değil aynı zamanda sizin gibi benim gibi Türkçe konuşan gençler" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Pakistanlı öğrenci Suheyl Sıddık, Naat-ı Şerif okudu. Daha sonra yöresel kıyafetlerini giyen öğrenciler halk oyunları gösterisi sundu, şiirler okudu.

Öğrenciler, kurulan çadırlarda ziyaretçilere ülkelerini tanıttı. Kayserili vatandaşlar gezdikleri çadırlarda ülkelerin yöresel ürünlerini de görme ve yakından tanıma imkanı buldu.

event-news-white

News from our associations