OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/a78a45fbb6.jpg

7. Uluslararası Öğrenci Buluşması, Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından Edirne'de yapıldı.

Edirne'de eğitim gören 51 ülkeden bin 506 misafir öğrencinin kültürlerini tanıtmak amacıyla düzenlenen Uluslararası Öğrenci Buluşmasının Edirne ayağı Selimiye meydanında düzenlenen törenle başladı.

Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Kadir Alkan yaptığı açış konuşmasında özetle şunları kaydetti:

“Öğrenci derneğimizce “biz bir milletiz” şuuruyla hazırlanan “Dünyanın kültürü Edirne’de” konulu şölenimize hoş geldiniz. Daha yakın zamana kadar bizim gençlerimiz Üniversite tahsillerini çeşitli nedenlerle, daha çok inançları nedeniyle başka ülkelerde sürdürmek zorunda bırakılmışlardı. Ama son yıllardaki hukuk, demokrasi, insan hakları ve ekonomik alanlarda ki olumlu gelişmeler nedeniyle artık başka ülkelerin gençleri bizim ülkemizde tahsil hayatlarını sürdürüyorlar. Eğitim maksadıyla Türkiye’de bulunan 55 bin öğrencinin 1506 tanesi Edirne’mizde Trakya Üniversitesinin çeşitli bölümlerinde okumaktadırlar. Toplam 51 ülkeden Edirne’ye gelen ve çoğu Müslüman ve dolayısıyla misafir kardeşlerimiz olan bu öğrencilerin barınmasından sağlığa kadar birçok sorunla karşılaşmaları da doğaldır.

İşte, bu kardeşlerimizin karşılaştıkları sorunları çözmek, ilgili kurumlarla işbirliği yapmak maksadıyla kurulan UDİEF’in Edirne’de ki uzantısı olan Trakya Uluslararası Öğrenci Derneğini 2012 yılında kurarak birçok sorunu çözmeyi başardık. 10-11-12 Mayıs tarihlerinde Türkiye’de 7. Si, Edirne’de 1. Si olan Uluslararası Öğrenci Buluşması Kültür Şölenimizle sizlerin karşısına çıkmış bulunmaktayız. Bu meydan da 3 gün süreyle 12 ülkenin öğrencileri kendi yöresel kültürlerini tanıtacaklar. Karşılaştıkları sorunları sizlerle paylaşacaklar. Edirne’de var olduklarını hissettirecekler. Bizlerde bu kardeşlerimizin misafirlerimiz olduğunun farkında olacağız. Ayrıca bu öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla açılan “Hayır Çarşısı” da buranın bereketini arttıracaktır inşallah.” Dedi ve Edirne Belediye Başkanlığına, Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’ne, İş Adamları Kadir İriş ve Kemal Kılıç’a, Öğrencilerin barınma ihtiyaçlarında her türlü desteği sağlayan İlim Yayma Cemiyetine, bu organizasyona destek verenlere teşekkür etti.

Öğrenci buluşmasında; Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, T.Ü. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu’da birer konuşma yaptı. Etkinlik; Türkiye genelinde 160 ülkeden 55 bin öğrencinin, Edirne’de ise 51 değişik ülkeden gelerek Trakya Üniversitesinde okuyan 1506 yabancı öğrencinin katılımıyla gerçekleşirken, Selimiye meydanına da 12 ülkenin tanıtım çadırları kuruldu.

event-news-white

News from our associations