OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/c48e06dc05.jpg

7. Uluslararası Öğrenci Buluşması Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından Ankara'da yapıldı.

Uluslararası Öğrenci Derneği Federasyonu (UDEF) tarafından düzenlenen 7. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Ankara’daki açılış programı Gençlik Parkı’nda yapıldı. Programa Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Erkan Halıcı, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay ile çok sayıda davetli katıldı.

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program protokol konuşmalarıyla devam etti. Asma Köprü Genel Başkanı Erkan Halıcı bu buluşmaların Türkiye genelinde yedinci, Ankara’da ise dördüncüsünü düzenlemekten dolayı büyük memnuniyet duyduklarını belirtirken, Hak-İş Genel Başkanı Mustafa Torunday da bu buluşmayı düzenleyen herkese teşekkür etti ve katkı vermeye devam edeceklerini belirtti. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen ise sınırlarının gönül sınırları olduğunu belirterek Memur-Sen’in her zaman yanlarında olduğunu söyledi. Gündoğdu’nun ardından YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül kürsüye çıkarak bir konuşma gerçekleştirdi.

YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül: "İçerisinde bulunduğumuz bu tablo Türkiye'nin geldiği noktayı gösteriyor"

YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül konuşmasında öğrenci buluşmalarının bir kültür akışı olduğunu belirtti ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Türkiye’de yaklaşık 55 bin uluslararası öğrencinin bulunduğunu ve yaklaşık 13 bininin de Başbakanlık tarafından fonlandığını belirten Başkan Kudret Bülbül, bu tablonun Türkiye’nin geldiği noktayı gösterdiğini söyledi.

Başkan Kudret Bülbül: “Geçtiğimiz haftalarda lisansüstü başvurularımızı kapattık. 2 bin kontenjanımız vardı. Fakat 2 bin kontenjan için 176 ülkeden 37 bin kabul edilmiş başvuru aldık. Bunlar çok basit gibi görünebilir. Ancak bir zamanlar 70 cent’e muhtaç bir Türkiye’yi düşünürseniz, bir zamanlar nüfusunun %70’inin ülkesinde yaşamak istemeyen bir Türkiye olduğunu düşünürseniz “Uluslararası Öğrenci Vizyonu” geldiğimiz noktayı çok net bir biçimde ortaya koyuyor.” dedi.

YTB Başkanı Kudret Bülbül: “Bu faaliyet bizim medeniyet yürüyüşümüze katkı sunan ve onu yeniden hatırlatan bir çalışma”

176 ülkeden insanların Türkiye’ye okumak için müracaat ettiklerini belirten Başkan Kudret Bülbül sözlerine şöyle devam etti.” Tek yönlü bir kültür aktarımını değil, karşılıklı bir kültür etkileşimini konu edinen bir çalışmayı önemsiyoruz. Uluslararası Öğrenci Faaliyeti bizim için son derece değerli. Çünkü son 150 yıldır durağanlaşarak kendi içine kapanmış bir ülke pozisyonundaydık. Ancak bu faaliyet bizim yitik medeniyetimiz dediğimiz arayışımıza bir katkı sunan, medeniyet yürüyüşümüzü yeniden hatırlatan bir çalışma. Ben bu çalışmalarından dolayı UDEF’e ve bütün öğrencilerimize teşekkür ediyorum.”   

Konuşmaların ardından Mehter Takımı sahne alarak bir gösteri gerçekleştirdi.

20 farklı şehirde iki gün boyunca devam edecek olan Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın final programı 17. Mayıs Cumartesi akşamı İstanbul Abdi İpekçi Spor Salonu’nda Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleştirilecek.

Ahmet Santo – Uganda

Buluşma çok güzel ve düzenli geçti. Kuran tilaveti dinledik. Zaten Türkiye’de öğrenci olmak çok güzel. Yeni bir dil ve kültür öğrendim. Ayrıca Türk yemekleri de çok güzel.

Bilal Rabah – Filistin

Çok güzel bir buluşma oldu. Bir araya geliyoruz ve bundan çok memnunuz. Farklı kültürler görüyoruz.

Mamman Balla – Nijer

Burada okumak büyük bir şans. Ben burada kardeşliği öğrendim.

Sessay Varlee – Liberya

Bugün herkesin buluştuğu bir gün oldu. Türkiye’de konaklayacak yer güzel ve eğitimi de çok iyi.

event-news-white

News from our associations