OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/45209587ba.jpg

7. Uluslararası Öğrenci Buluşması, Zümrüdüanka Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından Adana'da yapıldı.

7. Uluslararası Öğrenci Buluşması, 20 ülkeden temsilci öğrencinin katılımıyla Adana'da başladı.Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu'nun ülke genelinde düzenlediği “7. Uluslararası Öğrenci Buluşması”na ilk kez Adana da ev sahipliği yaptı. Etkinlik kapsamında 20 yabancı ülkeden temsilci öğrenci, Merkez Park'ta kurdukları çadır stantlarında vatandaşlarla buluştu. Adanalı ve Adana'da yaşayan yabancı turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan ve tamamı Çukurova Üniversitesi ile Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğrencisi olan gençler, stantlarında sergiledikleri yöresel eşyaları ve yemekleri, kendilerini ziyaret edenlere tanıttı, ikram etti. Stantlara ülkelerinin haritalarını ve fotoğraflarını da asan öğrenciler, meraklılarına ülkelerini daha detaylı tanıtma fırsatı da buldu.

Etkinliğe ilişkin açıklama yapan Zümrüdüanka Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Başkanı Ali Aygün, etkinlik süresi boyunca yaklaşık 700 yabancı öğrencinin, Adanalılarla buluşmasının hedeflendiğini söyledi. Aygün, “Amacımız kaynaşmak, dayanışmak, kültürler arası diyalogu artırmak ve ileriki aşamada bu kardeşlerimizin birer Türk Elçisi olmasını sağlamaktır” diye konuştu.

Çukurova Üniversitesi'nde İlahiyat Bölümü 1. sınıf öğrencisi olan Nijeryalı Zekeriya Abdulay da insanların stantlarına ve kültürlerine ilgisinin çok olduğunu belirtti. Adige Cumhuriyeti'ni temsil eden Türkiye doğumlu Merve Tosun ise insanların Çerkes kültürünü yeteri kadar tanımadığını fakat stanta gelip bilgi aldıktan sonra ilgilerinin arttığını ifade etti. Etkinlik sayesinde insanların kültürleriyle yakından ilgilendiğini ve derneklerinin ziyaretçilerinin arttığını belirten Tosun, stanttaki Çerkes tarihini içeren kitapların ve “Haluj” diye bilinen Çerkes Mantısı'nın dikkat çektiğini dile getirdi.

Açılışını Vali hüseyin avni coş'un gerçekleştirdiği ve stantlarını gezip, yoğun ilgi gösterdiği 7. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın final programı 17. Mayıs Cumartesi akşamı İstanbul Abdi İpekçi Spor Salonu’nda Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleştirilecek.

event-news-white

News from our associations