OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/32ab38a811.jpg

Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği'nin sosyal uyum projesi tanıtım toplantısı yapıldı.

Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği'nin "Gençler El Ele Aydınlık Geleceğe" adlı sosyal uyum projesinin tanıtım toplantısı 27 Eylül Cumartesi günü saat 15.00'da Gençlik Spor İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

Dernek yönetimi ve misafir öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği toplantıya, Gençlik ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu, İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş, Çanakkale 2015 Koordinasyon Merkezi Genel Sekreteri Mahmut Akkuş ve Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Seyfi Bulut katıldı.

Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği başkanı Ahmet Arıcan; derneğin Çanakkale'deki misafir öğrencilere bugüne kadar sağladığı hizmetleri anlattığı sunumunda şunları kaydetti: "Günümüzde gençlik birçok sorunla karşı karşıyadır. Kimlik bunalımı, stres, depresyon, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı, aileden uzakta öğrenim görülmesi dolayısıyla duyulan özlem, okul hayatında karşılaşılan çeşitli sıkıntılar, şiddet ve psikolojik baskıya maruz kalma vb. durumlar bunlardan bazılarıdır. Saydığım bu olumsuz durumlara bir de farklı bir ülkede eğitim görüyor olmanın getirdiği farklı dil ve kültür arasında yaşamanın zorluklarının eklendiğini de düşünürsek misafir öğrencilerimizin içinde bulundukları zor şartlar daha iyi anlaşılabilir. Yapacağımız etkinlikler ile öğrencilerimizin yukarıda saydığım olumsuzluklara karşı daha donanımlı olmalarını hedeflediğimiz bu projede misafir öğrencilerimize yardımcı olacak, onlarla kalıcı dostluklar oluşturacak olan Türk öğrencilerimiz de proje kapsamında gerek görev alarak gerekse etkinliklerin bizzat içerisinde olacaklardır.

Daha sonra söz alan "Gençler El Ele Aydınlık Geleceğe" projesinin tanıtımını proje koordinatörü Sinan Toklucu 2014-2015 eğitim yılında uygulanacak olan proje kapsamında gerçekleştirilecek olan piknikler, ülke tanıtım günleri, Çanakkale şehitlik gezisi, dil kursları (Arapça, İngilizce ve Türkçe), makale yarışması, satranç ve mini dünya futbol turnuvası ile Anadolu gezisi hakkında proje koordinatörü Sinan Toklucu basın mensuplarına bilgi verdi. Sinan Toklucu "Gençlik Projeleri Destekleme Programı kapsamında, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın desteği ile "Türkçe, İngilizce ve Arapça kurslar düzenleyeceğiz. Çanakkale'de Misafir Öğrenci Olmak konulu makale/kompozisyon yarışması yapacağız. Satranç Turnuvası ve Mini Dünya Kupası Halı Saha Futbol Turnuvası ile bireysel oyunlar ve takım çalışmasında rekabet ve dostluğun heyecanını bir arada yaşayacağız. Yine bu proje kapsamında "Ülke Tanıtımı ve Yemek Günleri" etkinliği ile bir salon programında öğrencilerin farklı ülkelerin kültürlerini tanımalarına imkan oluşturacak ve kendi ülkelerinin yemeklerini diğer katılımcılara sunmalarına imkan sağlayacağız. Çanakkale ilçelerinde yapılacak olan "kaynaşma piknikleri" ile misafir öğrencilerimize ve Türk öğrencilere, kültür paylaşımı ve sosyal uyum konularında yeni renkler sunacağız. Misafir öğrencilerimize "Birlikte Tarihe Geçelim" diyerek Çanakkale Şehitliğine gezi düzenleyecek böylece Çanakkale'nin tarihini doğru olarak öğrenmelerine fırsat oluşturacağız. Programın bir diğer ayağında ise öğrencilerin bütün bir yılın yorgunluğunu atmak ve Türkiye hakkında daha detaylı ve doğru bilgi edinmeleri için düzenlediğimiz "Anadolu Gezisi Kültür Turu" etkinliğimiz var. Bu gezi ile öğrencilerimizin bir çok Anadolu kentini gezerek, ülkemizin tarihi ve turistik yerleri hakkında kültürel donanım kazanmalarını hedefliyoruz. Geziye katılacak olan Türk öğrenciler de böylelikle bir çok farklı kültür ile etkileşime girecek ve barış dolu bir dünya için umut yeşertecekler." dedi. Toklucu, Gençlik ve Spor Bakanlığına projeye desteklerinden dolayı teşekkür ettiklerini de sözlerine ekledi.

Sıcak bir atmosferde gerçekleşen toplantıda misafir öğrenciler de söz alarak hem dernek çalışmaları hem de Çanakkale ve eğitim hayatları hakkındaki düşüncelerini paylaştılar. Öğrencilerden ilk olarak söz alan Somalili Said Ali Nur, Çanakkale'ye geldikten sonra böyle bir derneğin kendileri ile ilgilenmesinden çok büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. Bir başka öğrenci Bangladeşli Ashequrrahman Saykat ise okul haricinde gidebildikleri Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği'nin yöneticilerine, kendilerine burada yol gösterdikleri ve maddi manevi her anlamda destek oldukları için teşekkür etti. Geçtiğimiz Ramazan ayında dernek yöneticilerinin organize ettiği iftarlar sayesinde dolu dolu bir Ramazan geçirdiklerini anlatan Afganistanlı misafir öğrenci Safiyullah Hadipoor ise özellikle şehitlikte gerçekleştirilen bayram namazında, hem hutbeden, hem şehitliğin manevi atmosferinden hem de namaz sonrasında gerçekleştirilen bayramlaşma merasiminden çok etkilendiğini ifade etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş ise dernek tarafından yapılan çalışmaları takdir ederek, kendilerinin de kurum olarak gerek proje kapsamında gerekse proje dışında misafir öğrencilere yönelik dernek tarafından diğer etkinliklere de destek verebileceklerini, bu anlamda kapılarının her zaman açık olduğunu ifade etti.

2014-2015 eğitim yılı içerisinde uygulanacak olan "Gençler El Ele Aydınlık Geleceğe" projesi Çanakkale'de öğrenimlerini sürdüren misafir öğrenciler arasında büyük ilgi gördü. Proje ile ilgili duyurular ve müracaatlar derneğin web sitesi www.cuoder.org sitesi üzerinden yapılacak. Ayrıca derneğin facebook sosyal medya hesabı üzerinden de iletişim kurmak mümkün olacak.


event-news-white

News from our associations