OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/4d325765cb.png

29-30 Nisan da Sakarya / Adapazarı Demokrasi Meydanında başlayan 10.UÖB Sakarya Halkının büyük ilgisiyle karşılaştı.DEV ORGANİZASYON 22 NİSAN’DA BAŞLADI.

Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından bir olan Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF), 10. Uluslararası Öğrenci Buluşmasını 22 Nisan’da başlattı.Bu yıl 10.su düzenlenecek olan Uluslararası Öğrenci Buluşması 22 Ülke ve 55 şehirde gerçekleşiyor. 29-30 Nisan da Sakarya / Adapazarı Demokrasi Meydanında başlayan 10.Uluslararası Öğrenci Buluşması Sakarya Halkının büyük ilgisiyle karşılaştı.

Program Filistin asıllı Ürdün vatandaşı Zaıd Maher kardeşimizin Kur’an-ı Kerim açılışıyla başladı. Açılış konuşmasını Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mehmet Emin Altundemir yaptı. Şehrimizdeki Uluslararası Öğrencilerin her geçen gün hızla arttığına işaret eden  Altundemir, kendimizi Misafir öğrencilere Mihmandar olma noktasından elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Saü de 107 Ülkeden 3800 civarındaki öğrencilere yetişebilmek adına 2. Derneğimizi de kurduk. Kurulan Hüma Uluslararası Öğrenci Derneği ile bayan öğrencilerimizle ilgilenmeleri noktasından gayretler sarf ediliyor. Programa katılımlarından dolayı tüm protokole ve Sakarya halkına teşekkürlerimizi sunarız,dedi.

Ardından Udef Başkan Yardımcısı Abdullah Mesut Sürücü nün konuşması ile davam etti.“Bu sene buluşmalarımızı 55 ayrı noktada yapıyoruz. Türkiye genelinde Edirne’den Van’a, Kars’tan Antalya’ya varıncaya kadar öğrenci buluşmalarını tüm şehirlerimizde ve yurt dışında 20 ülkede yapmaktadır. Geçen sene Türkiye ile beraber 7 ülkede yapmıştık. Bu yıl İngiltere’den Güney Kore’ye, Güney Afrika’dan Kazakistan’a varıncaya kadar İslam coğrafyasının en önemli ülkeleri ve uluslararası öğrencilerimizin mezun olduğu diğer ülkelerde de öğrenci buluşmaları gerçekleştireceğiz.  22 Nisan’da yurtdışında Gana ve Kosova’da, ülkemizde ise Kütahya’da Haymeana Uluslararası Öğrenci Derneği’nın organize ettiği program ile başladık ve 13 Mayıs’ta İstanbul’da Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla finali gerçekleştireceğiz.”

Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Musa Eken Uluslararası Öğrencilere ev sahipliği yapan Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneğine teşekkürlerini iletti.  Sakarya İHH Başkanı Sebahattin Aydın’ın konuşması devam eden programımıza Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’un ”Uluslararası Öğrenci Buluşmalarına ilk Adana da katıldım ve Sakarya da olduğum süre zarfında da her daim katılmaya gayret ediyorum.  Misafir öğrencilerimizin Ülkemizi tanıması konusunda gayretlerinizi takdir ile karşılıyor başarılarınızın devamını diliyorum” konuşması ile 10.Uluslararası Öğrenci Buluşmasının açılış kurdele kesimi gerçekleştirilip hatıra fotoğrafı alındı. Ülke  Stantlarının gezilmesi ve sahne etkinlikleri ile programımız devam etti.

Bilim Saniyi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik ve Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre nin de programımıza iştirak etmesi ile tüm öğrenciler  kültürel farklılıklarını en güzel şekilde Sakarya halkına gösterdiler.

Ülkeler arası kardeşlik köprüleri kurması yönüyle bütün dünyada örnek gösterilen buluşmanın bu yıl ki teması “Rengimiz Türkiye Hazırız Geleceğe” oldu. Buluşmanın amacı kardeş coğrafyaları bir araya getirirken kültürel bağları hem sağlamlaştırmak hem yenilerini inşa etmek. 56 kültüre ait renkler Türkiye’nin kültürel zenginliği içinde kendine yer buldu.

“Uluslararası öğrenci buluşmalarını uluslararası öğrencilerimizi ve onların kültürel zenginliklerini Türkiye’de tanıtmak için, toplumumuzu onların varlığından haberdar etmek için yapıyoruz. Geçmişe baktığımızda insanlar sokakta gördüğü her siyahîyi, saat satmaya gelen, her çekik gözlüyü turist, her renkliyi farklı zannettikleri için uluslararası öğrencilere yardımcı olmuyorlardı ve yabancı gözüyle bakıyorlardı.  Biz öğrenci buluşmasını bu aradaki perdeyi kaldırmak ve bu gelecek inşa edecek olan öğrencilerimizi tanıtmak için yaptık ve mümkün olduğunca da meydanlara halka dokunacak şekilde girdik biz bu çalışmalara. Bakın hemen her şehrimizde; Kayseri’de, Bursa’da, Artvin’de, Van’da uluslararası öğrenciler var. Dünyanın dört bir tarafından gelmişler ve sizin şehrinizde okuyorlar,  Türkçe de öğreniyorlar. Şimdi bunu göstermek için biz meydanlarda etkinlikler yapıyoruz”.

event-news-white

News from our associations