OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/e044ccb285.png

Konya'da Öğrenci Buluşması 60 farklı ülke öğrencisinin katılımıyla düzenlendi.

Konya'da Öğrenci Buluşması 60 farklı ülke öğrencisinin katılımıyla düzenlendi. Öğrenciler, Kılıçarslan Kent Meydanında kurdukları stantlarda kültürünü, renklerini, dillerini yöresel kıyafetlerini tanıttı. Bir çok ülke öğrencisinin katıldığı öğrenci buluşmasına vatandaşların ilgisi yoğun oldu.

Selçuk Üniversitesinde eğitim gören Sudanlı Mosab Mohammed kendi ülkesinin kültürünü tanıttığı stantta vatandaşlara bilgi verdi. Ülkesindeki yöresel kıyafetleri anlatan Mohammed, “Benim üstümdeki elbiseyi Sudan’ın güneyinde yaşayan insanlar giyiyor. Fob denilen kadın kıyafeti bütün Sudan’da giyiliyor ama en çok Kuzey Sudan’dan Orta Sudan’a kadar kullanılıyor. En çok da cellebi dediğimiz elbise kullanılıyor. Orası çeşitli olduğu için halk olarak, kabile olarak, lehçeye göre kıyafetleri değişiyor” dedi.

Sudanlı Yosrs Mohammed de, “Üstümdeki elbise Sudanlı kadınların geleneksel elbisesi. Genellikle kuzey tarafında, batıda ya da doğuda giyilen bir elbise. Genellikle evli kadınlar giymekte” ifadelerini kullandı.Gineli Osman Barry ise, ziyaretçilere kendi ülkesi hakkında bilgi vererek kültürünü tanıtıyor. Barry, Gine’den geldiğini belirterek, "Bizim kültürümüzü anlatmak için buradayız. 3 tane maskemiz var. 1.’sini duvara takıyoruz. Diğerini yüzümüze takıyoruz. Savaş yaptığımız zaman bunu kullanıyoruz” şeklinde konuştu.

Filistin standına Vatandaşlardan yoğun ilgi gördüklerini söyleyen Haytham Ismail, “Çok insanlar geliyor, sorular soruyorlar. Ben Filistinli olarak benim ülkemi tanıtmam ayrı bir sorumluluk. Filistin hakkında insanlar baya bir şeyler sorguluyor. Türkiye güzel bir ülke. Türk halkı da bize çok samimiyetle ve sadakatle yaklaşıyor. Onların bize sevgileri ve desteklerini her zaman gösteriyorlar” dedi.

Kaynak:MyNet

event-news-white

News from our associations