OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/8a93964efb.png

10.Uluslararası Öğrenci Buluşmasına, Balıkesir’de öğrenim gören farklı ülkelerden misafir öğrenciler katıldı

10.Uluslararası Öğrenci Buluşmasına, Balıkesir’de öğrenim gören farklı ülkelerden misafir öğrenciler katıldı. Balıkesir Uluslararası Öğrenci Derneğinin organize ettiği programda Balıkesir’de okuyan uluslararası öğrenciler, hem birbirlerini tanıdı hem de farklı kültürler hakkında bilgi edindi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program Vali Ersin Yazıcı ile beraberindeki heyetin açılış kurdelesini kesmesi ile devam etti. Açılış konuşmalarının ardından bir konuşma yapan Vali Yazıcı, “Gerçekten bu buluşma çok güzel bir buluşma. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Üniversitelerin sanılanın aksine sadece meslek edindirme kurumları olmadığını ifade eden Vali Ersin Yazıcı, Üniversite evrensel niteliğini topluma sunmak zorundadır. Bunu da ancak sizlerle, her ülkeden insanların olduğu her ülkeden öğrencilerin olduğu bir üniversiteyle sağlamak mümkün olacaktır. dedi.Üniversite eğitimi için Balıkesir’i seçmiş olmalarından dolayı çok memnun olduklarını söyleyen Vali Yazıcı, “Sizlere iyi bir ev sahipliği yapmanın gayreti içindeyiz ve olacağız. Umarım sizler de derslerinizde başarılı olursunuz. Balıkesir Valiliği olarak, öğrencilerimizin yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum. Sizler Türkiye için, aileleriniz için, ülkeleriniz için çok kıymetlisiniz. Burada bulunduğunuz süre içinde Balıkesir’de eğitim gördüğünüz her aşamada iyi bir donanımla, bilgi edinmeyle, tecrübe paylaşımıyla yetkin bir kişi haline gelerek aldığınız diplomalarla ülkenize döndüğünüzde çok büyük başarılara imza atacağınıza yürekten inanıyorum. Döndüğünüzde ülkenizde eğitimde, siyasette, sanatta, her alanda başarıların altında sizin imzanızın olması hem ailenizi hem ülkenizi hem de Türkiye Cumhuriyetini gururlandıracaktır” dedi.

Etkinlikte yerel tatlar da yer alırken,öğrenciler tarafından yapılan Özbek Pilavı ziyaretçilere ikram edildi, Suriyeli öğrenciler yerel tatlarını ikram ederken Endonezyalı öğrenciler ise özel günlerde yaptıkları Nasi Tumpeng ile Babur Kacang Hijau adlı yemeklerini sundular. Öte yandan Türkmen mantısı, Boşnak Mantısı, Boşnak tatlısı, Yemen Kahvesi, Türkmen ve Azeri çayı ile Faslı, Pakistanlı, Tanzanyalı, Gürcü ve Somalili öğrencilerin yerel ikramları da ziyaretçiler için farklı lezzetler olarak öne çıktı.

Misafir öğrenciler gerçekleşen etkinlikte kendilerine gösterilen misafirperverlik ve samimiyetten duydukları mutluluğu dile getirirken, buluşmanın kaynaşma açısından da oldukça verimli geçtiğini söyledi.

event-news-white

News from our associations