Yabancı öğrencilerle değil, misafirlerimizle buluşuyoruz

2003 yılının sonlarında bir avuç şuurlu genç adam İstanbul-Fatih’te SADER, Sosyal Araştırmalar ve Kültürlerarası Dayanışma Derneği’ni kurarlar. O güne kadar kimsenin farkında olmadığı, belki de önemsemediği yabancı öğrenciler konusunu -onlar ısrarla misafir diyorlar- gündeme getirmeye başlarlar. Çoğu Osmanlı bakiyesi topraklardan ülkemize eğitim için gelmiş misafirler öğrencilere kucak açarlar. Onların dertleriyle dertlenmeye başlarlar. İstanbul’da kısa zamanda ulaşılan misafir öğrenci sayısı hızla artar. 2008’de SADER adı, isim karışıklığını önlemek maksadıyla Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği olarak değiştirilir. 

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği’nin teşviki, desteği ve birikimini aktarmasıyla, ülkemizde eğitim gören 80 bin öğrenciye ulaşmak için İstanbul’dan başka şehirlerde de ‘Biz Bir Milletiz’ sloganıyla yola çıkan misafir öğrenci dernekleri kurulmaya başlanır. Son yıllarda Ankara, Konya, Trabzon, Bursa, Kayseri başta olmak üzere 30’un üzerinde şehirde ve Kuzey Kıbrıs’ta da misafir öğrenci dernekleri kurulur. Derneklerin çoğalması üzerine hepsi UDEF- Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu çatısı altında toplanır.

Gönüllülük esasıyla hizmet veren bu derneklerde, misafir öğrencilere başta Türkçe olmak üzere çeşitli seminerler verilir. Sadece farklı milletlerin kaynaşması sağlanmaz. Aynı ülkeden geldiği halde birbirinden habersiz öğrenciler de buluşturulup kaynaşmaları sağlanır. İkamet, ulaşım, barınma, sağlık gibi ihtiyaçlarının giderilmesinde yardımcı olunur. 

Bu derneklerin misafirlerden bir beklentisi olmadan aktif olarak çalışması, hem misafir öğrencilerin acil ihtiyaçlarına kısa zamanda cevap vermesi hem de doğal bir kaynaşma ortamı sunması buraları kısa zamanda cazibe merkezi yapar. Böyle olunca misafir öğrencileri kendi tekelinde gören bazı kesimleri de rahatsız eder, tabii olarak. Önce öğrencilere ‘sakın ha, buralara gitmeyin’ şeklinde telkinler yapılır. Nedeni sorulduğunda klasik cevapları hazırdır: ‘Sizin bilmediğiniz şeyler var.’ Öğrencilerin çoğu bunu anlamlandıramaz ve derneklere gitmeye devam ederler. Bu defa öğrencileri, önce burslarını kesmek ve evlerinden çıkarmakla tehdit ederler, olmadı ta uzaklardaki ailelerine hemen ulaşıp ‘çocuklarınız terör örgütleriyle yatıp kalkıyor’ iftirasını dahi atarlar. 

Aileler de çoğu zaman bunların eğitimci kimliğine inanarak, bazıları çocuklarının derneklerle irtibatlarını kestirmeye çalışırlar ya da ülkelerinde var olan nüfuzuna zarar geleceği endişesiyle çocuklarını geri çağırma mecburiyetinde kalırlar.

Bugüne dek sıkıntılar yaşasalar da verilen sözler bu malum yapıdan korkan yerel idareciler tarafından tutulmamış olsa da bu dernekler, zor şartlarda kültürler arasında köprü olmaya devam ettiler. Misafirlerimize sahip çıktılar. Emeği geçenlere müteşekkiriz. 

Halkımızla misafir öğrencilerin kaynaşması için düzenlenen Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın bu yıl sekizincisi, 9- 11 Mayıs tarihleri arasında 33 farklı şehirde yapılacak. 103 farklı ülkeden gelen misafir öğrenciler, ülkelerinin tanıtımını yapacaklar. 103 farklı kültürü, aynı anda, aynı mekânda tanımak için şehir meydanlarında buluşmak üzere. Allah’a emanet olunuz.

Yasin Erdemli / Diriliş Postası

» Diğer Yazılarımız

Yazılar Foto Video

» Etkinlik Takvimi

Tüm etkinliklerimizi
inceleyin.
» Tıklayınız...

» Basın Odası

Basında federasyonumuz ile ilgili
yer alan haberler.
» Tıklayınız...

» Bültenlerimiz

Tüm bültenlerimizi
online olarak inceleyebilirsiniz.
» Tıklayınız...

» Bağıs Yapın

Bağışlarınız
bizim için önemlidir.
» Tıklayınız...