“Türkiye’de aldığım eğitimin hayatımda çok büyük katkıları oldu"

Hırvatistan’ın başkent Zagreb’de düzenlenen 24. Uluslararası Kur’an-ı Kerim’i Ezbere Okuma Yarışması’nda, Kur’an tilaveti kategorisinde birinciliği elde eden Makedonyalı Elyesa Asani, Türkiye’de aldığı eğitimin hayatının genelinde büyük katkısı olduğunu söyledi. 26 ülkeden yarışmacıların katıldığı organizasyonda, Makedonya İslam Birliği (Dtiyanet İşleri Başkanlığı) adına yarışan Asani, Makedonya’nın kuzeybatısındaki Gostivar’a bağlı Zdunye köyünde 10 yıldır imamlık yapıyor. Asani, yaptığı açıklamada, Kur’an-ı Kerim’i güzel okumanın başlı başına bir alan olduğunu belirterek, “Belli bir hazırlık, tecrübe ve bilgi birikimi gerektiriyor. Tıpkı olimpiyatlardaki gibi, fiziki ve ruhi belli bir takım hazırlıklar gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de eğitim aldı

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde lisans eğitimini aldıktan sonra Türkiye Diyanet Vakfının (TDV) bursuyla Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek lisans yaptığını anlatan Asani, Türkiye’de ayrıca Türk Tasavvuf Müziği eğitimi de aldığını aktardı. Asani, Türkiye’de çok kıymetli hocalarla tanıştığını, onların bilgi ve birikimlerinden istifade etme imkanı bulduğunu belirterek, “Türkiye’deki eğitimimin sadece bu yarışmada değil, hayatımın genelinde çok büyük katkıları oldu” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki eğitim hayatının çok güzel geçtiğini söyleyen Asani, “Türkiye’de okumanın, oradan mezun olmanın, o havayı solumanın, oradan feyiz almanın haklı gururu içerisinde oldum her zaman” dedi.

Yarışmalarda elde ettiği tecrübeleri, bu tarz yarışmalara katılacak gençlere de aktarmak istediğine dikkati çeken Asani, gelecekte Makedonya’da bu tarz yarışma ve programların düzenlenmesi için de hazır olduklarını ifade etti. Makedonya’nın Yugoslavya döneminden bu yana dışarıya hep hafız “ihraç ettiğini” kaydeden Asani, “Hafızların sayısı hep çok olmuş. Bunu ihya etmek, daha da güçlendirmek için geleceğe dönük çalışmalar yapacağız. Gençlere tavsiyem araştırmacı ruhlu olsunlar. Kendilerini geliştirmek adına çaba sarf etsinler. Her başarının altında bir yatırım yatar.” ifadelerini kullandı.

» Basından

Yazılar Foto Video

» Etkinlik Takvimi

Tüm etkinliklerimizi
inceleyin.
» Tıklayınız...

» Basın Odası

Basında federasyonumuz ile ilgili
yer alan haberler.
» Tıklayınız...

» Bültenlerimiz

Tüm bültenlerimizi
online olarak inceleyebilirsiniz.
» Tıklayınız...

» Bağıs Yapın

Bağışlarınız
bizim için önemlidir.
» Tıklayınız...