Myanmar’dan sonra sıra Sri Lanka’da!

 

Myanmar’da Arakanlı Müslümanların yaşadığı katliam devam ederken, bu kez de Sri Lanka’da nüfusun genelini oluşturan Sinhalarla Müslümanlar arasında şiddet olayları tırmanışa geçti. Nüfusunun yüzde 70’ine yakınını Budist Sinhaların oluşturduğu Sri Lanka’da, Müslümanlara yönelik şiddet olayları her geçen gün artarken Müslüman gençler darp edildi, genç kız çocukları ise tecavüze uğradı. Bu da yetmezmiş gibi birçok ev ve işyeri yağmalandı.

Akmal Ahsan, öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Ben 27 yaşında Sri Lankalı bir öğrenciyim. Yaklaşık 6 yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Ailem ve akrabalarım Sri Lanka’da yaşıyor. Üniversite eğitimim için Türkiye’ye okumaya geldim. Okulum bitti. Daha sonra Sri Lanka’ya döndüm, orada bir yıla yakın çalıştım. Fakat Türkiye’yi çok sevdiğim için tekrardan buraya geldim. İşletme mezunuyum ve bir şirkette satın alma bölümünde çalışıyorum. Evliyim ve geri kalan hayatımı Türkiye’de sürdürmeyi düşünüyorum.

 

HER ŞEYİN NEDENİNİ KAVGAYA BAĞLADILAR

Akmal, Sri Lanka’da neler oluyor? Bize biraz bahseder misin?

Yaklaşık on gün evvel üç veya beş Sri Lankalı Müslüman genç, araba içerisinde oturuyormuş. Bu sırada Budistlerden bir kişi Müslümanların arabasının camına vuruyor. Ardından araçta bulunan Müslüman gençlerle Budist kişi arasında kavga çıkıyor. Kavga esnasında darbe alan Budist’i hastaneye kaldırıyorlar. Hastaneye kaldırılan adam 10 gün sonra öldü gerekçesiyle Müslümanlara saldırı başlatıyorlar. Olayların fitili bu şekilde ateşleniyor. Nereden geldiği belli olmayan büyük bir Budist grup, her yeri ateşe verdi. Özellikle Müslümanların yaşadığı mahalle ve semtlere saldırmaya başladılar. İlk saldırı Kandy kenti Digana kasabasında başladı. Ardından civar kentlere byüyerek yayıldı. Bu arada Kandy kenti Budistler için çok kutsal bir yer olarak sayılmaktadır. Ancak çoğunlukla o bölgede Müslümanlar yaşamaktadır.

 

OLAYLARI MÜSLÜMANLARIN ÜZERİNE YIKMAYA ÇALIŞIYORLAR

Bu olayları kimlerin körüklediğini ve desteklediğini düşünüyorsunuz?

Yani burada gösterilmek istenen şey Budist olan kişinin ölümüyle başladı gibi gösterilmeye çalışıldı. Ancak olaylar daha derine ve büyük destekçilere dayandığını biliyoruz. Yani Müslüman ve Budist kişiyle olan kavgadan tam 28 gün geçmiş. Bu ölen Budist kişi hakkında yeni bir iddia da ortaya çıktı. Bu kişi kavgadan dolayı değil de, başka bir sebepten ötürü öldüğü ortaya çıkmış. Yani “Müslümanlar öldürdü” denen kişi hastaneden 3 gün sonra taburcu edilmiş. Aradan 10 gün sonra tekrar hastaneye kaldırılmış ve bilinmeyen bir sebepten dolayı ölmüş. Bunu da biz Sri Lankalı Müslümanların üzerine atılıp büyük bir saldırı planlayıp resmen Müslümanları kıyımın eşiğine getirmeye çalışıyorlar. Sri Lanka’daki bazı bölgelerde devam eden Müslüman karşıtı saldırıların şu anki bilânçosu,100 civarı ev, 40 civarı işyeri, 15 civarı camilerin yakılmasıyla birlikte 1 şehit olmuştur.

 

POLİS MÜSLÜMANLARIN ÖLMESİ İÇİN BUDİSTLERİN ÖNÜNÜ AÇIYOR

Peki, bu olaylar karşısında Sri Lanka Devleti nasıl bir önlem aldı? 

Sri Lanka’da devlet yönetimi kanunen Budistlerden oluşuyor. Hükümet olayların durması yönünde birçok bölgede OHAL ve sokağa çıkma yasağı getirdi. Ancak yine de birçok yerde duyuyor ve görüyoruz ki, olaylar hiçbir şekilde durdurulmamış. Bu hususta bir örnek vermek istiyorum. Sri Lanka’ya ait polis teşkilatının neredeyse yüzde seksen 5’i Budistlerden oluşuyor. Birçok Budist’in saldırılarına göz yumuyorlar. Müslümanların ölmesi içinde Budistlerin önünü açıyorlar. Devlete bağlı polis ve askerler belirli bölgelerde camilere girerek cami cemaatini ve imamları zorla darp edip gözaltına alıyor. Müslümanların ölmesi için Sri Lanka devleti ve Budistler yoğun şekilde plan yaparak üzerimize saldırıyorlar. Polis birçok noktada Budistlere sopa ve kılıç temin ettiğini de duyuyoruz. Anacak tüm Budistleri bu olayın içerisine katmakta doğru olmadığını da söylemek istiyorum.

 

ABD’DEN DESTEK ALDILAR

Peki, size şunu da sormak isterim. Siz bu saldırıları kimin planladığını düşünüyorsunuz?

Ben şunu ifade etmek isterim ki, Sri Lanka’da ve birçok yerde insanlar ölmüyor mu? Evet ölüyor. Ancak bizim ülkemizde Müslümanlara karşı oynanmak istenen bir oyun var. Budistlerin yaptıkları sadece saldırı değil, her gün abartısız binlerce çocuk ve genç kızlara tecavüz edilerek, gasp ve yağmalamalar gerçekleşiyor. Yani Sri Lanka’da Müslümanlara karşı büyük bir oyun planlanıyor. Bunların içerisinde şu an benim bildiğim iki tane bakan ve birçok milletvekilleri var. Bunlar aşırı Budizm’i savunur ve arkalarında 3 veya 4 tane büyük Budist rahiplerinin olduğunu biliyorum. Şimdi size daha dikkat çekecek bir anekdot anlatmak istiyorum. Bu olayların daha evvelinde 2013 ve 2014 yılları arasında bir grup rahip Amerika’ya gitmişlerdi. Bunlar ABD’den döndükten sonra bazı internet siteleri kurup insanları bu platformun etrafında toplamaya çalışıyorlardı. Biz de birkaç kişi bu platformun alt tabanını araştırdığımızda Siyonist İsrail’e ait olduğunu tespit ettik. Bu kişiler olayların daha da büyümesine vesile oldular. Bilindiği üzere bu rahiplerin ABD’ye gittiği dönemde Myanmar’da olaylar da had safhaya ulaşmıştı.

 

MÜSLÜMANLAR OLARAK BİR ARAYA GELMELİYİZ

Son olarak gazetemiz aracılığıyla dünyadaki Müslümanlara neler söylemek istersiniz?

Ben artık dünya üzerindeki Müslümanlara şunları söylemek isterim. Benim ülkemde Müslüman kardeşlerimizi katliamın eşiğine çekmeye çalışıyorlar. Artık Müslümanlara karşı propagandalar yapılmasın, cami ve cemaatimize dokunulmasın. Müslüman kardeşlerimiz bizlerin sesini duysun ve bizlere destek olsunlar. Türkiye halkına da bizlerin arkasında olmasını ve yanımızda yer almasını istiyoruz. Sri Lanka’da düzenlenen Müslüman katliamına karşı dur demeliyiz. Bizim için kimler destek oluyorsa hepsinden Cenab-ı Allah razı olsun diyorum.

 

MÜSLÜMANLARIN TİCARİ YOLLARI KAPATILMAK İSTENİYOR

Olayların şu anki büyüklüğü ve durumu hakkında bilgi verir misiniz?

Benim elimde bu durumu özetleyen bir sunum var. Bunu sizinle de paylaşacağım. Genel olarak Müslümanların yaşadığı bölgeler de, en önemlisi de ticaret açısından en gelişmiş kişi ve bölgelere saldırıları yoğunlaştırıyorlar. Hazırladığım haritada işaretlenmiş kısımlar özellikle Müslümanları bilerek ve tespit ederek hedef alındığını göreceksiniz. Nedenini açıklamak gerekirse, bu yoğunluğun verildiği noktalar, Müslümanların ticari olarak hâkim oldukları noktalar olmasıdır. Haritada gördüğünüz bölgeler o kadar da küçük değil, tam aksine çok geniş bir alana hâkimdir. Haritada iki ayrı renkle işaretlenmiş noktalar görüyorsunuz. Bunlardan mavi renkte olanları, saldırıya uğrayan yerler olarak gösteriliyor. Bir diğeri ise kırmızıdır. O kırmızı olan noktalar ise saldırıya uğrayacak bölge olarak işaret ediliyor. Eğer bu olaylar basına ve kamuoyuna duyurulmasaydı oraları da şu anda mavi renkte saldırıya uğramış bölge olarak görecektik. Ayrıca o noktaların bir diğer özelliği ise Sri Lanka’da yaşayan ve ticaretin en yoğun yaşandığı noktalardır. Asıl amaçları Müslümanların ticari olarak hâkim oldukları noktaları ele geçirmektir. Ben bu saldırıların kasıtlı ve planlı yapıldığına inanıyorum.

 

Kaynak : Milli Gazete

» Basından

Yazılar Foto Video

» Etkinlik Takvimi

Tüm etkinliklerimizi
inceleyin.
» Tıklayınız...

» Basın Odası

Basında federasyonumuz ile ilgili
yer alan haberler.
» Tıklayınız...

» Bültenlerimiz

Tüm bültenlerimizi
online olarak inceleyebilirsiniz.
» Tıklayınız...

» Bağıs Yapın

Bağışlarınız
bizim için önemlidir.
» Tıklayınız...