Misafir Kız Öğrencilere Eğitim Programı

(UDEF) Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu'nun düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Eğitim Programı  23-24-25 Şubat 2018 Kocaeli Darıca Basın İlan Kurumu tesislerinde gerçekleştirildi.

Her sene gerçekleşmekte olan seminerlerde yerel ve bölgesel sorunlar ile evrensel değerleri içeren konular ele alındı. Seminerlere dünyanın birçok ülkesinden gelip Türkiye’de eğitim gören misafir kız öğrenciler katıldı.

Türkiye’de kendi ülkelerinin gönül elçileri olan öğrenciler bu seminerde ‘gönüllerimiz bir olsun, birbirimizin sıkıntılarımızı bilelim, kaynaşalım, ilgilenelim, konuşalım’ diyerek kendi düşüncelerini aktardı.

Seminerde Münir Arıkan ‘Gelecek nasıl bir insan bekliyor’ adlı sunumunda, Nasıl başarabilirim? Sıra dışı olmak, Annelik ebediyet kariyerinin zirvesidir, konuları üzerinde durdu.

Ardından İnsan Hakları ve Adalet Hareketi Başkan yardımcısı Gülden Sönmez’in ‘Sohbet muhabbet’ adlı sunumunu yaptı. Dünyadaki savaşların başından beri başta kadınlara yönelik işkence, tecavüz, infaz, hapis ve mültecilikle gelen dramlara dikkat çekti. Dünyada savaş sebebiyle haksız bir şekilde tutulan tüm kız çocukları ve kadın mahpusların serbest bırakılması için çağrı yaptı. Tüm insanlığı savaşlarda kadınların korunması için etkili tedbirler almaya davet etti.

Seminerde Doğu Türkistan içinde  ‘Filistin’de, Suriye’de Miyanmar’daki savaşları herkes biliyor, durumlarından haberleri var ama daha bir halk var unutulmuş, işkence altında her gün binlerce kardeşlerimiz ölüyor ama kimse bir şey diyemiyor’ denildi. Bir öğrenci Doğu Türkistan için yazdığı ‘Sessiz çığlık’ şiirini okudu. Seminerlerde Doğu Türkistan’dan haberi olmayan dünya kamuoyuna seslenildi.

» Basından

Yazılar Foto Video

» Etkinlik Takvimi

Tüm etkinliklerimizi
inceleyin.
» Tıklayınız...

» Basın Odası

Basında federasyonumuz ile ilgili
yer alan haberler.
» Tıklayınız...

» Bültenlerimiz

Tüm bültenlerimizi
online olarak inceleyebilirsiniz.
» Tıklayınız...

» Bağıs Yapın

Bağışlarınız
bizim için önemlidir.
» Tıklayınız...