Günümüzün Ensarları: UDEF

Ülkemizde Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) diye bir federasyon var ve Türkiye’nin hemen hemen her ilinde bulunan kendisine bağlı 42 dernek, 27 temsilcilikle sessiz sedasız bir kahramanlık destanı yazıyor. UDEF, özellikle son yıllarda yaptığı çalışmalarla adından söz ettiriyor. Başta UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat kardeşimiz olmak üzere yönetim kurulu ve tüm dernek çalışanları yaptığı fedakârca çalışmalarıyla her türlü takdiri fazlasıyla hak ediyor.

Bu dernek ne iş yapıyor? Bu dernek; Afrika’dan, Asya’dan, Avrupa’dan vb. gelip ülkemizde eğitim gören binlerce misafir öğrenciye rehberlik ediyor, burs temin ediyor, barınma ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyor. Muhacir durumdaki bu öğrencilere “Ensar” oluyor. İnsana yapılan yatırımın hiç boşa gitmeyeceği inancıyla misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayıp ülkemiz adına uluslararası alanda müthiş bir yatırım yapıyor. Mezun ettiği yüzlerce öğrenci var. Bu öğrenciler, ülkelerine döndüğünde ülkemizin gönüllü elçileri oluyorlar. Kendi ülkelerinde yarının bürokratları, bakanları, başkanları bu öğrenciler; mezun olduktan sonra da ihmal edilmiyor. Bizde misafir olmuş bu öğrencilerin ülkelerine, evlerine misafir olunuyor. Hatta daha bir iki hafta önce UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat, Afrika’nın çeşitli ülkelerine giderek mezun olup ülkelerine dönen eski öğrencileri ziyaret etti, 12-13 gün boyunca bu defa kendisi onlara misafir oldu.

Başkalarının yaptığı gibi birkaç şarkı türkü öğretilip ülkelerine gönderilmiyor bu öğrenciler. Ülkemizde ümmet bilincine erişip ırk, renk, ten farklılığının Allah’ın lütfu olduğunu, önemli olanın “İslam kardeşliği” olduğunu kavrıyorlar. Dolayısıyla ülkemizde gördükleri ümmet kaynaşmasını, İslam kardeşliğini ülkelerinde uygulayıp yaşatacak olanlardır bu öğrenciler… 

O hâlde biz de ülkemizdeki bu muhacirlere Ensar olabilmek için elimizden geleni yapalım. Onları yabancı olarak değil de misafirimiz, bize ümmetin emaneti olarak görelim. 33 ayrı noktada iki gündür devam eden (9-11 Mayıs) “Uluslararası Öğrenci Buluşması”nın 8.’si bugün son bulacak. 160 ülkeden 80 bin misafir öğrencinin buluşacağı bu etkinliklere gitmediyseniz bugün mutlaka yolunuzu düşürün. Türkiye’de eğitim gören binlerce misafir öğrencinin kendi kültürlerini tanıtma imkânı bulacağı bu muhteşem organizasyonu kaçırırsanız çok pişman olursunuz. 160 ülkeyi gidip görmeniz, gezmeniz, kültürüne aşina olmanız zor belki ama UDEF sayesinde 160 ülke sizin ayağınıza geliyor. Öğrenci buluşmalarının yapıldığı bu noktalara gidiyorsunuz, merak ettiğiniz her şeyi o ülkenin insanları size ayrıntılarıyla anlatıyor. Bir Filistinliyle Mescid-i Aksa, bir Mısırlı ile Muhammed Mursi, bir Somalili ile Afrika, bir Çeçenistanlı ile Çeçen cihadı, Cevher Dudayev, Şamil Baseyev üzerine sohbet ediyorsunuz. Hayatınızda kaç kere böyle bir fırsat yakalarsınız. Öğrenci buluşmasının İstanbul’daki merkezi ise Üsküdar Meydanı… O zaman henüz ziyaret etmemiş olanlar bugün Üsküdar’a…

“Uluslararası Öğrenci Buluşması”nın “Final Programı” ise Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 16 Mayıs Cumartesi, Sinan Erdem Spor Salonu’nda yapılacak. 
Bu program kaçmaz, benden söylemesi…

Ferhat Ersin / Diriliş Postası

» Diğer Yazılarımız

Yazılar Foto Video

» Etkinlik Takvimi

Tüm etkinliklerimizi
inceleyin.
» Tıklayınız...

» Basın Odası

Basında federasyonumuz ile ilgili
yer alan haberler.
» Tıklayınız...

» Bültenlerimiz

Tüm bültenlerimizi
online olarak inceleyebilirsiniz.
» Tıklayınız...

» Bağıs Yapın

Bağışlarınız
bizim için önemlidir.
» Tıklayınız...