Başakşehir’de Yabancılık yok, Misafirlik Var

Başakşehir Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mehmet Yılmaz; “Biz, bu öğrencilere asla “yabancı öğrenci” demiyoruz. “Uluslararası öğrenci” ya da “misafir öğrenci” diyoruz.” dedi.

Başakşehir Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mehmet Yılmaz; “Biz, bu öğrencilere asla “yabancı öğrenci” demiyoruz. “Uluslararası öğrenci” ya da “misafir öğrenci” diyoruz. Uluslararası öğrencilerin ihtiyaçlarını giderebilecek, onlara el uzatabilecek bir dernek olarak yola çıktık.” dedi.

Mehmet Yılmaz, 7 yıldır Başakşehir’de ikamet ediyor. Maliye Bakanlığı’nda müfettiş. Sivil toplum kuruluşlarında ortaokul dönemlerinden itibaren aktif görevler almış. Başakşehir İlim Yayma Cemiyeti’nin kuruluşunda bulunmuş. Daha sonra UDEF’le (Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu)  tanışmış ve UDEF bünyesinde Başakşehir’de kurulan Başakşehir Uluslararası Öğrenci Derneği’nin genç başkanı oldu. Dernekte ayrıca onunla birlikte; Azerbaycanlı öğrencilerden, Uludağ Üniversitesi Uluslararası Ticaret Yüksek Lisans öğrencisi Oktay Asadov, Sebahattin Zaim Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Lisans öğrencisi Kenan Mecidov ve Sebahattin Zaim Üniversitesi Siyasi Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Lisans öğrencisi Suriyeli Muhammed Omar da gönüllü olarak çalışıyor. 

“Destek verdiğimiz öğrencilere asla “yabancı” demiyoruz”

Bir dost meclisinde UDEF Başkanımız Mehmet Ali Bolat Bey özellikle Başakehir’de çok kozmopolit bir nüfusun olduğunu ve böyle bir derneğe ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Ve -en azından- ortaöğretim öğrencilerine yönelik uluslararası öğrenci kapsamında hiçbir derneğin olmadığının altını çizdi. Bu arada; biz, bu öğrencilere asla “yabancı öğrenci” demiyoruz. “Uluslararası öğrenci” ya da “misafir öğrenci” diyoruz. Bu öğrencilerin ihtiyaçlarını giderebilecek, onlara el uzatabilecek, Cumhurbaşkanımızın belirttiği gibi bir ve birlik olabilmemiz için en önemli adımlarından birisi olarak, STK yöneticimiz Bilal Sağır ağabeyimizin de teşvik ve destekleriyle bu derneği açmaya karar verdik. Yönetim kurulumuzu oluşturduk. Öğrencilerle ilgileneceğimiz için kadromuzda genellikle eğitim camiasından isimlere yer verdik. Açılışımızı yaptık ve faaliyetlerimize başladık.

Mehmet Yılmaz: “Eğer bizler uluslararası öğrencilerin ve çocukların elinden tutmazsak başkaları gelip tutuyor. Kayıtlı olup da daha sonra kaybolan öğrenciler var, nereye gittiler, ne yapıyorlar belli değil.” Dedi.

“Hareketimiz bir ‘mesuliyet’ hareketi”

Biz Türkiye’deki uluslararası öğrencilere yönelik Türkçe, matematik, İngilizce, Arapça, kursları ile öğrencilerin isteklerine yönelik her türlü eğitim faaliyetini karşılamak istiyoruz. Özellikle Yabancı Öğrenci Sınavına yönelik hazırlık kurslarımız ile hem burada hem başka mekânlarda konferanslarımız ve eğitim faaliyetlerimiz olacak. Ana hedefimiz öğrenci. Öğrencilerin elinden tutmak istiyoruz çünkü üniversitelerle bir şekilde ilgilenenler var fakat sadece Başakşehir’de ortaöğretimde 7 bin’in üzerinde kayıtlı uluslararası öğrenci var. İnanılmaz bir ahenk var, güzellik var burada. Yemenli, Somalili, Filistinli… Kısacası her ülkeden, her kültürden öğrenciler var. Bunlara bir şekilde el atılması gerekiyordu. Ben; hareketimize “mesuliyet hareketi” diyorum. Çünkü içinde sadece öğrenciler değil, aileler de var. Proje süreçlerimiz hakikaten meşakkatli fakat Allah’ın izniyle ve UDEF’in de deneyimlerinden faydalanarak inşallah çok güzel işlere imza atacağımıza inanıyorum.

“Amacımız bir olmak, birlik olmak”

UDEF’in artık Afrika’da bile şubeleri var. Burada UDEF çatısı altında eğitim almış onlarca öğrenci ülkelerine döndüklerinde oralarda UDEF temsilcisi olarak faaliyet yürütüyorlar. UDEF’ten yetişen bir ağacın dalları bütün ülkelere uzanacak Allah’ın izniyle. Mesela buraya gelen bir Arap öğrenci karşısında bir Arap öğretmen buluyor. Onunla iletişim haline geçiyor ve böylece uyum ve entegrasyonu da daha da kolaylaşmış oluyor. Amacımız bir olmak, birlik olmak. Şiarımız da şu: Biz, bir milletiz. Bu sloganımızı tüm dillere çevirdik ve her yerde de kullanıyoruz.

“Açıldığımız günden beri talepler alıyoruz”

Derneğimiz açıldığı andan itibaren talepler gelmeye başladı. Geçenlerde bir hanımefendi geldi ve bize “5-6 yaşındaki çocuklarla kimse ilgilenmiyor, onlarla da ilgilenseniz” dedi. Dedim ki inşallah. Her şey proje usulünce yürüyecek. İlkokul ve ortaokullara yönelik Miniaturk ya da Panaroma 1453 müzeleri gibi yerlere geziler düzenleyeceğiz. Özellikle Kafkasya’dan gelen muhacir çocuklarına yönelik çalışmalar yapmak istiyoruz çünkü onlar diğer muhacirlere göre kendilerini daha da soyutlamış durumdalar. Eğer biz o çocukların elinden tutamazsak başkaları gelip tutuyor maalesef. Kayıtlı olup da daha sonra kaybolan öğrenciler var. Nereye gittiler, ne yapıyorlar belli değil. İşte biz bu noktada sayın kaymakamımızla, belediye başkanımızla, emniyet müdürümüzle hep beraber çalışacağız. Aliya İzzetbegoviç İmam Hatip Lisesi Müdürü Fatih Duran hocamız var, Allah ondan razı olsun, “Tüm imkânlarımız emrinizde, yeter ki bu öğrencilerin ellerinden tutun.” dedi. Kurslarımız konusunda burası yeterli gelmezse oranın imkânlarını da değerlendireceğiz. UDEF Başkanımız Mehmet Ali Bolat’a, İHH Yönetimimden Yavuz Baysal ağabeyimize ve Başakşehir bölgesinde İmam - Hatiplerin açılması için üstün çaba sarf eden Bilal Sağır ağabeyimize desteklerinden ötürü şükranlarımı iletiyorum

» Basından

Yazılar Foto Video

» Etkinlik Takvimi

Tüm etkinliklerimizi
inceleyin.
» Tıklayınız...

» Basın Odası

Basında federasyonumuz ile ilgili
yer alan haberler.
» Tıklayınız...

» Bültenlerimiz

Tüm bültenlerimizi
online olarak inceleyebilirsiniz.
» Tıklayınız...

» Bağıs Yapın

Bağışlarınız
bizim için önemlidir.
» Tıklayınız...