8. Uluslararası Öğrenci Buluşmasına Dair

Uluslararası Öğrenci Buluşmaları’nın sekizincisi, bu yıl da 33 ayrı noktada organize ediliyor. Türkiye’de eğitim gören binlerce misafir öğrencinin kendi kültürlerini tanıtma imkânı bulacağı bu muhteşem organizasyon, 9-11 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.

Büyük buluşmanın ev sahipliğini ise, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) üstleniyor. UDEF, üniversite eğitimi için ülkemizi tercih eden 160 ülkeden yaklaşık 80 bin öğrenciyi ağırlamakla kalmıyor, farklı kültürlerin birbirleriyle kaynaşmasını sağlıyor, eğitim-öğretim hayatları boyunca karşılaşabilecekleri maddi ve manevi ihtiyaçlarına çözümler buluyor. UDEF aynı zamanda gençlerin ülkemizde edindikleri birikimleri farklı coğrafyalara taşıyabilmelerini sağlayabilmek için kurulan 36 şehirdeki 42 Uluslararası Öğrenci Derneği’nin de çatı kuruluşu pozisyonunda.

İşte bu yıl 8’incisi gerçekleştirilecek şenlikte, dünyanın çeşitli coğrafyalarında yaşam süren gençlerin birbirlerini kültürleri üzerinden tanıma fırsatı sunacak. Bu bahsettiklerim işin görünen yüzü. Ben asıl dikkatlerinizi buluşmaların görünmeyen yüzüne çekmek istiyorum, yani madalyonun arka yüzüne…

Tarihî kayıtlar, Osmanlı’nın son dönemlerinden itibaren dışarıya eğitim göçü verdiğini yazıyor.
Bununla beraber özellikle son yüzyılda Avrupa’ya göre tüm Doğu ülkeleri, eğitim almak için Avrupa ve Amerika’yı tercih etmiş, bu kıtalar insanların eğitim, donanım, din ve dünya misyonunu yüklenmiş. Son 50 yılın Asya, Afrika, Ortadoğu; hatta Uzakdoğu ülkelerinin etkin yöneticilerinin Avrupa ve Amerika’da eğitim gördüğü gerçeği ise herkesçe malum.

Son yıllara bakarsak… Türkiye’ye yabancı ülkelerden, misafir öğrencilerden yoğun bir talep var. Devletimizin bu konuda attığı adımlar asla küçümsenmeyecek kadar önemli. Türkiye’deki en büyük sivil toplum kuruluşu olan UDEF de ortaya koyduğu başarılı çalışmalarla eğitimin kilometre taşı olma özelliğini koruyor.

Bu nedenledir ki, uluslararası öğrenci buluşmalarının mühim iki yönü var: Birincisi; bu büyük buluşmaların Müslümanları bir araya getirmesi, birbirlerini tanıma yeri olması… İkincisi ise gelecekte kuvvetlenecek İslam bilincine olası katkısı, İslam devletleri üzerindeki müstakbel etkisi…

Bu yıl daha önceki buluşmaları kaçırmış, gidememiş herkesin bu organizasyona mutlaka katılmalarını elzem görüyorum. Allah’a (CC) emanet olunuz!

Orhan Pekçetin / Diriliş Postası

» Diğer Yazılarımız

Yazılar Foto Video

» Etkinlik Takvimi

Tüm etkinliklerimizi
inceleyin.
» Tıklayınız...

» Basın Odası

Basında federasyonumuz ile ilgili
yer alan haberler.
» Tıklayınız...

» Bültenlerimiz

Tüm bültenlerimizi
online olarak inceleyebilirsiniz.
» Tıklayınız...

» Bağıs Yapın

Bağışlarınız
bizim için önemlidir.
» Tıklayınız...